GAC Aion V vs Subaru Solterra

GAC Aion V johtaa 6–5

Suurimmat erot: AC-lataus — GAC Aion V 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Teho — GAC Aion V 204 hv, Subaru Solterra 343 hv · 0–100 km/h — GAC Aion V 8 s, Subaru Solterra 5,1 s.

GAC Aion V

Sähköinen SUV-malli D-segmentissä, jonka toimintamatka on 510 kilometriä (WLTP-syklissä) ja teho 204 hevosvoimaa.

Subaru Solterra

Subaru Solterra on D-segmentin nelivetoinen SUV, jonka teho on 343 hv ja WLTP-toimintamatka 511 km (mallivuosi 2026).

Profiili markkinoihin verrattuna: GAC Aion V vs Subaru Solterra

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

GAC Aion V vai Subaru Solterra — kumpi voittaa missä

GAC Aion V johtaa 6–5

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmSubaru Solterra +1 km
    GAC Aion V
    510
    Subaru Solterra
    511
  • Akku kWhGAC Aion V +2,2 kWh
    GAC Aion V
    75,3
    Subaru Solterra
    73,1
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,4 kWh/100 km
    GAC Aion V
    16,7
    Subaru Solterra
    14,3
  • Teho hvSubaru Solterra +139 hv
    GAC Aion V
    204
    Subaru Solterra
    343
  • 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −2,9 s
    GAC Aion V
    8
    Subaru Solterra
    5,1
  • Suurin nopeus km/hGAC Aion V +20 km/h
    GAC Aion V
    180
    Subaru Solterra
    160
  • DC-lataus kWGAC Aion V +30 kW
    GAC Aion V
    180
    Subaru Solterra
    150
  • AC-lataus kWSubaru Solterra +11 kW
    GAC Aion V
    11
    Subaru Solterra
    22
  • Latausaika ↓ minGAC Aion V −4 min
    GAC Aion V
    24
    Subaru Solterra
    28
  • Paino ↓ kgGAC Aion V −307 kg
    GAC Aion V
    1810
    Subaru Solterra
    2117
  • Tavaratila lGAC Aion V +21 l
    GAC Aion V
    442
    Subaru Solterra
    421

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: GAC Aion V vs Subaru Solterra

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: GAC Aion V vs Subaru Solterra
Tärkeimmät parametrit GAC Aion V
77 kWh
Subaru Solterra
AWD · mallivuosi 2026
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka510 km511 kmSubaru +1 km
Akku75,3 kWh73,1 kWhGAC +2,2 kWh
Kulutus ↓16,7 kWh/100 km14,3 kWh/100 kmSubaru −2,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus180 kW150 kWGAC +30 kW
AC-lataus11 kW22 kWSubaru +11 kW
Latausaika 10–80% ↓24 min28 minGAC −4 min
Toimintamatka per latausminuutti14,9 km/min12,8 km/minGAC +2,1 km/min
Jännite400 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv343 hvSubaru +139 hv
0–100 km/h ↓8 s5,1 sSubaru −2,9 s
Suurin nopeus180 km/h160 km/hGAC +20 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1810 kg2117 kgGAC −307 kg
Tavaratila442 l421 lGAC +21 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain GAC
Pituus4605 mm——
Leveys1876 mm——
Korkeus1699 mm——
Akseliväli2775 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

GAC Aion V

Kustannus per 100 km5,01
Kuukaudessa63
Vuodessa752

Subaru Solterra

Kustannus per 100 km4,29
Kuukaudessa54
Vuodessa644

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

GAC Aion V

Subaru Solterra

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miksi mallissa GAC Aion V on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Subaru Solterra?

GAC Aion V sisältää 75,3 kWh ja kulkee 510 km, kun taas Subaru Solterra:ssa on 73,1 kWh akku ja se kulkee 511 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,7 vs. 14,3 kWh/100 km.

Miten GAC Aion V:n ja Subaru Solterra:n voimansiirrot eroavat?

GAC Aion V:ssa on FWD ja 204 hv. Subaru Solterra:ssä on AWD ja 343 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain GAC Aion V — sen 75,3 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Subaru Solterra ei tarjoa tätä 73,1 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — GAC Aion V vai Subaru Solterra?

Subaru Solterra on tehokkaampi: 343 hv verrattuna GAC Aion V:n 204 hv:iin. Ero on 139 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.