Ford Explorer vs Kia EV6

Ford Explorer johtaa 4–3

Suurimmat erot: DC-lataus — Ford Explorer 183 kW, Kia EV6 258 kW · Teho — Ford Explorer 286 hv, Kia EV6 229 hv · Kulutus — Ford Explorer 13,1 kWh/100 km, Kia EV6 15,9 kWh/100 km.

Ford Explorer

Ford Explorer on D-segmentin SUV, mallivuonna 2027 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 444–602 km, teho 190–340 hv.

Kia EV6

Kia EV6 on sähköinen crossover-malli D-segmentissä, ja se tarjoaa kolme eri voimansiirto- ja akkuvaihtoehtoa, joilla on erilaiset tehot ja toimintamatkat.

Profiili markkinoihin verrattuna: Ford Explorer vs Kia EV6

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Ford Explorer vai Kia EV6 — kumpi voittaa missä

Ford Explorer johtaa 4–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmFord Explorer +20 km
    Ford Explorer
    602
    Kia EV6
    582
  • Akku kWhKia EV6 +5 kWh
    Ford Explorer
    79
    Kia EV6
    84
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmFord Explorer −2,8 kWh/100 km
    Ford Explorer
    13,1
    Kia EV6
    15,9
  • Teho hvFord Explorer +57 hv
    Ford Explorer
    286
    Kia EV6
    229
  • 0–100 km/h ↓ sFord Explorer −1,3 s
    Ford Explorer
    6,4
    Kia EV6
    7,7
  • Suurin nopeus km/hKia EV6 +5 km/h
    Ford Explorer
    180
    Kia EV6
    185
  • DC-lataus kWKia EV6 +75 kW
    Ford Explorer
    183
    Kia EV6
    258
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Ford Explorer
    —
    Kia EV6
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Ford Explorer
    —
    Kia EV6
    18
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Ford Explorer
    —
    Kia EV6
    1975
  • Tavaratila lEi tietoja
    Ford Explorer
    —
    Kia EV6
    490

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Ford Explorer vs Kia EV6

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Ford Explorer vs Kia EV6
Tärkeimmät parametrit Ford Explorer
Extended Range RWD · mallivuosi 2027
Kia EV6
84 kWh RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka602 km582 kmFord +20 km
Akku79 kWh84 kWhKia +5 kWh
Kulutus ↓13,1 kWh/100 km15,9 kWh/100 kmFord −2,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus183 kW258 kWKia +75 kW
AC-lataus—11 kW—
Latausaika 10–80% ↓—18 min—
Toimintamatka per latausminuutti—22,6 km/min—
Jännite—800 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv229 hvFord +57 hv
0–100 km/h ↓6,4 s7,7 sFord −1,3 s
Suurin nopeus180 km/h185 km/hKia +5 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓—1975 kg—
Tavaratila—490 l—
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Kia
Pituus—4695 mm—
Leveys—1890 mm—
Korkeus—1550 mm—
Akseliväli—2900 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Ford Explorer

Kustannus per 100 km3,93
Kuukaudessa49
Vuodessa589

Kia EV6

Kustannus per 100 km4,77
Kuukaudessa60
Vuodessa716

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Ford Explorer

Kia EV6

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Ford Explorer vai Kia EV6?

Ford Explorer kulkee pidemmälle: 602 km WLTP verrattuna Kia EV6:n 582 km:iin. Ero on 20 km.

Miksi mallissa Kia EV6 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Ford Explorer?

Kia EV6 sisältää 84 kWh ja kulkee 582 km, kun taas Ford Explorer:ssa on 79 kWh akku ja se kulkee 602 km. Energiankulutus ratkaisee: 15,9 vs. 13,1 kWh/100 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Kia EV6 — sen 84 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Ford Explorer ei tarjoa tätä 79 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

Ford Explorer ottaa vastaan jopa 183 kW DC-tehoa, Kia EV6 jopa 258 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.