BMW iX4 vs Kia EV6

BMW iX4 johtaa 7–2

Suurimmat erot: Teho — BMW iX4 469 hv, Kia EV6 229 hv · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Kia EV6 7,7 s · DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Kia EV6 258 kW.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Kia EV6

Kia EV6 on sähköinen crossover-malli D-segmentissä, ja se tarjoaa kolme eri voimansiirto- ja akkuvaihtoehtoa, joilla on erilaiset tehot ja toimintamatkat.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Kia EV6

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Kia EV6 — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +246 km
    BMW iX4
    828
    Kia EV6
    582
  • Akku kWhBMW iX4 +24,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Kia EV6
    84
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,2 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Kia EV6
    15,9
  • Teho hvBMW iX4 +240 hv
    BMW iX4
    469
    Kia EV6
    229
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,8 s
    BMW iX4
    4,9
    Kia EV6
    7,7
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +25 km/h
    BMW iX4
    210
    Kia EV6
    185
  • DC-lataus kWBMW iX4 +142 kW
    BMW iX4
    400
    Kia EV6
    258
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Kia EV6
    11
  • Latausaika ↓ minKia EV6 −3 min
    BMW iX4
    21
    Kia EV6
    18
  • Paino ↓ kgKia EV6 −330 kg
    BMW iX4
    2305
    Kia EV6
    1975
  • Tavaratila lEi eroa
    BMW iX4
    490
    Kia EV6
    490

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Kia EV6

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Kia EV6
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Kia EV6
84 kWh RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km582 kmBMW +246 km
Akku108,7 kWh84 kWhBMW +24,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km15,9 kWh/100 kmBMW −0,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW258 kWBMW +142 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min18 minKia −3 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min22,6 km/minBMW +5 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv229 hvBMW +240 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,7 sBMW −2,8 s
Suurin nopeus210 km/h185 km/hBMW +25 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg1975 kgKia −330 kg
Tavaratila490 l490 lEi eroa
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4695 mmBMW +87 mm
Leveys1895 mm1890 mmBMW +5 mm
Korkeus1595 mm1550 mmBMW +45 mm
Akseliväli2897 mm2900 mmKia +3 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Kia EV6

Kustannus per 100 km4,77
Kuukaudessa60
Vuodessa716

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Kia EV6

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Kia EV6?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Kia EV6:n 582 km:iin. Ero on 246 km.

Miten BMW iX4:n ja Kia EV6:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Kia EV6:ssä on RWD ja 229 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Kia EV6?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Kia EV6:n 229 hv:iin. Ero on 240 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Kia EV6 jopa 258 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 18 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.