Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

Changan Deepal S05 johtaa 8–1

Suurimmat erot: Teho — Changan Deepal S05 272 hv, Leapmotor B10 218 hv · DC-lataus — Changan Deepal S05 200 kW, Leapmotor B10 168 kW · Tavaratila — Changan Deepal S05 492 l, Leapmotor B10 430 l.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: RWD Max, jonka WLTP-toimintamatka on 488 km, ja AWD Max, jonka teho on 435 hv.

Leapmotor B10

Leapmotor B10 on sähköinen C-segmentin katumaasturi takavetoisella voimansiirrolla: teho 218 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 434 km (WLTP) ja DC-lataus enintään 168 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Changan Deepal S05 vai Leapmotor B10 — kumpi voittaa missä

Changan Deepal S05 johtaa 8–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmChangan Deepal S05 +54 km
    Changan Deepal S05
    488
    Leapmotor B10
    434
  • Akku kWhChangan Deepal S05 +1,7 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    Leapmotor B10
    67,1
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −1,4 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    Leapmotor B10
    17,3
  • Teho hvChangan Deepal S05 +54 hv
    Changan Deepal S05
    272
    Leapmotor B10
    218
  • 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −0,5 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    Leapmotor B10
    8
  • Suurin nopeus km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
    Changan Deepal S05
    180
    Leapmotor B10
    170
  • DC-lataus kWChangan Deepal S05 +32 kW
    Changan Deepal S05
    200
    Leapmotor B10
    168
  • AC-lataus kWEi eroa
    Changan Deepal S05
    11
    Leapmotor B10
    11
  • Paino ↓ kgLeapmotor B10 −95 kg
    Changan Deepal S05
    1940
    Leapmotor B10
    1845
  • Tavaratila lChangan Deepal S05 +62 l
    Changan Deepal S05
    492
    Leapmotor B10
    430

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10
Tärkeimmät parametrit Changan Deepal S05
RWD Max
Leapmotor B10
Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka488 km434 kmChangan +54 km
Akku68,8 kWh67,1 kWhChangan +1,7 kWh
Kulutus ↓15,9 kWh/100 km17,3 kWh/100 kmChangan −1,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus200 kW168 kWChangan +32 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠23 min 10–80%18 min 30–80%5 min
Toimintamatka per latausminuutti14,9 km/min12,1 km/minChangan +2,8 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho272 hv218 hvChangan +54 hv
0–100 km/h ↓7,5 s8 sChangan −0,5 s
Suurin nopeus180 km/h170 km/hChangan +10 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1940 kg1845 kgLeapmotor −95 kg
Tavaratila492 l430 lChangan +62 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4598 mm4515 mmChangan +83 mm
Leveys1900 mm1885 mmChangan +15 mm
Korkeus1600 mm1655 mmLeapmotor +55 mm
Akseliväli2880 mm2735 mmChangan +145 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Changan Deepal S05

Kustannus per 100 km4,77
Kuukaudessa60
Vuodessa716

Leapmotor B10

Kustannus per 100 km5,19
Kuukaudessa65
Vuodessa779

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Changan Deepal S05

Leapmotor B10

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Changan Deepal S05 vai Leapmotor B10?

Changan Deepal S05 kulkee pidemmälle: 488 km WLTP verrattuna Leapmotor B10:n 434 km:iin. Ero on 54 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Changan Deepal S05 tarjoaa suuremman tavaratilan: 492 l verrattuna Leapmotor B10:n 430 l:iin. Ero on 62 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Changan Deepal S05 ottaa vastaan jopa 200 kW DC-tehoa, Leapmotor B10 jopa 168 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Changan Deepal S05 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,9 kWh/100 km verrattuna Leapmotor B10:n 17,3 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 210 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.