BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

BYD Atto 3 johtaa 8–1

Suurimmat erot: 0–100 km/h — BYD Atto 3 5,5 s, Leapmotor B10 8 s · Teho — BYD Atto 3 313 hv, Leapmotor B10 218 hv · DC-lataus — BYD Atto 3 220 kW, Leapmotor B10 168 kW.

BYD Atto 3

BYD Atto 3 on C-segmentin SUV, joka tarjoaa kolme erilaista voimansiirron, tehon ja toimintamatkan (WLTP) konfiguraatiota.

Leapmotor B10

Leapmotor B10 on sähköinen C-segmentin katumaasturi takavetoisella voimansiirrolla: teho 218 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 434 km (WLTP) ja DC-lataus enintään 168 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Atto 3 vai Leapmotor B10 — kumpi voittaa missä

BYD Atto 3 johtaa 8–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Atto 3 +76 km
    BYD Atto 3
    510
    Leapmotor B10
    434
  • Akku kWhBYD Atto 3 +7,7 kWh
    BYD Atto 3
    74,8
    Leapmotor B10
    67,1
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Atto 3 −0,9 kWh/100 km
    BYD Atto 3
    16,4
    Leapmotor B10
    17,3
  • Teho hvBYD Atto 3 +95 hv
    BYD Atto 3
    313
    Leapmotor B10
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Atto 3 −2,5 s
    BYD Atto 3
    5,5
    Leapmotor B10
    8
  • Suurin nopeus km/hBYD Atto 3 +10 km/h
    BYD Atto 3
    180
    Leapmotor B10
    170
  • DC-lataus kWBYD Atto 3 +52 kW
    BYD Atto 3
    220
    Leapmotor B10
    168
  • AC-lataus kWEi eroa
    BYD Atto 3
    11
    Leapmotor B10
    11
  • Paino ↓ kgLeapmotor B10 −35 kg
    BYD Atto 3
    1880
    Leapmotor B10
    1845
  • Tavaratila lBYD Atto 3 +60 l
    BYD Atto 3
    490
    Leapmotor B10
    430

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10
Tärkeimmät parametrit BYD Atto 3
Design
Leapmotor B10
Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka510 km434 kmBYD +76 km
Akku74,8 kWh67,1 kWhBYD +7,7 kWh
Kulutus ↓16,4 kWh/100 km17,3 kWh/100 kmBYD −0,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus220 kW168 kWBYD +52 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠25 min 10–80%18 min 30–80%7 min
Toimintamatka per latausminuutti14,3 km/min12,1 km/minBYD +2,2 km/min
Jännite800 V400 VBYD +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho313 hv218 hvBYD +95 hv
0–100 km/h ↓5,5 s8 sBYD −2,5 s
Suurin nopeus180 km/h170 km/hBYD +10 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1880 kg1845 kgLeapmotor −35 kg
Tavaratila490 l430 lBYD +60 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4455 mm4515 mmLeapmotor +60 mm
Leveys1875 mm1885 mmLeapmotor +10 mm
Korkeus1615 mm1655 mmLeapmotor +40 mm
Akseliväli2720 mm2735 mmLeapmotor +15 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Atto 3

Kustannus per 100 km4,92
Kuukaudessa61
Vuodessa738

Leapmotor B10

Kustannus per 100 km5,19
Kuukaudessa65
Vuodessa779

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Atto 3

Leapmotor B10

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Atto 3 vai Leapmotor B10?

BYD Atto 3 kulkee pidemmälle: 510 km WLTP verrattuna Leapmotor B10:n 434 km:iin. Ero on 76 km.

Kumpi on tehokkaampi — BYD Atto 3 vai Leapmotor B10?

BYD Atto 3 on tehokkaampi: 313 hv verrattuna Leapmotor B10:n 218 hv:iin. Ero on 95 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BYD Atto 3 tarjoaa suuremman tavaratilan: 490 l verrattuna Leapmotor B10:n 430 l:iin. Ero on 60 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BYD Atto 3 ottaa vastaan jopa 220 kW DC-tehoa, Leapmotor B10 jopa 168 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.