BMW iX4 vs Porsche Macan

BMW iX4 johtaa 6–3

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Porsche Macan 270 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Porsche Macan 360 hv · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Porsche Macan 641 km.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Porsche Macan

Sähköinen SUV-malli, joka kuuluu D-segmenttiin, on saatavilla viidellä eri moottorivaihtoehdolla, joiden teho vaihtelee 360 hevosvoimasta 639 hevosvoimaan.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Porsche Macan

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Porsche Macan — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +187 km
    BMW iX4
    828
    Porsche Macan
    641
  • Akku kWhBMW iX4 +13,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Porsche Macan
    95
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1,3 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Porsche Macan
    17
  • Teho hvBMW iX4 +109 hv
    BMW iX4
    469
    Porsche Macan
    360
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,8 s
    BMW iX4
    4,9
    Porsche Macan
    5,7
  • Suurin nopeus km/hPorsche Macan +10 km/h
    BMW iX4
    210
    Porsche Macan
    220
  • DC-lataus kWBMW iX4 +130 kW
    BMW iX4
    400
    Porsche Macan
    270
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Porsche Macan
    11
  • Latausaika ↓ minEi eroa
    BMW iX4
    21
    Porsche Macan
    21
  • Paino ↓ kgPorsche Macan −85 kg
    BMW iX4
    2305
    Porsche Macan
    2220
  • Tavaratila lPorsche Macan +50 l
    BMW iX4
    490
    Porsche Macan
    540

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Porsche Macan

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Porsche Macan
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Porsche Macan
Macan
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km641 kmBMW +187 km
Akku108,7 kWh95 kWhBMW +13,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km17 kWh/100 kmBMW −1,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW270 kWBMW +130 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min21 minEi eroa
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min21,4 km/minBMW +6,2 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv360 hvBMW +109 hv
0–100 km/h ↓4,9 s5,7 sBMW −0,8 s
Suurin nopeus210 km/h220 km/hPorsche +10 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2220 kgPorsche −85 kg
Tavaratila490 l540 lPorsche +50 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BMW
Pituus4782 mm4784 mmPorsche +2 mm
Leveys1895 mm1938 mmPorsche +43 mm
Korkeus1595 mm1623 mmPorsche +28 mm
Akseliväli2897 mm2893 mmBMW +4 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Porsche Macan

Kustannus per 100 km5,1
Kuukaudessa64
Vuodessa765

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Porsche Macan

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Porsche Macan?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Porsche Macan:n 641 km:iin. Ero on 187 km.

Miten BMW iX4:n ja Porsche Macan:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Porsche Macan:ssä on RWD ja 360 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BMW iX4 — sen 108,7 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Porsche Macan ei tarjoa tätä 95 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Porsche Macan jopa 270 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 21 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.