BMW iX4 vs MG S6 EV

BMW iX4 johtaa 8–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, MG S6 EV 144 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, MG S6 EV 244 hv · Latausaika 10–80% — BMW iX4 21 min, MG S6 EV 38 min.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

MG S6 EV

MG S6 EV on sähköinen SUV-mallia edustava auto (segmentti D), joka tarjoaa kaksi eri tehoista ja vetotapaversiota.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs MG S6 EV

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai MG S6 EV — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +298 km
    BMW iX4
    828
    MG S6 EV
    530
  • Akku kWhBMW iX4 +34,4 kWh
    BMW iX4
    108,7
    MG S6 EV
    74,3
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,9 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    MG S6 EV
    16,6
  • Teho hvBMW iX4 +225 hv
    BMW iX4
    469
    MG S6 EV
    244
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,4 s
    BMW iX4
    4,9
    MG S6 EV
    7,3
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +10 km/h
    BMW iX4
    210
    MG S6 EV
    200
  • DC-lataus kWBMW iX4 +256 kW
    BMW iX4
    400
    MG S6 EV
    144
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    MG S6 EV
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −17 min
    BMW iX4
    21
    MG S6 EV
    38
  • Paino ↓ kgMG S6 EV −397 kg
    BMW iX4
    2305
    MG S6 EV
    1908
  • Tavaratila lMG S6 EV +184 l
    BMW iX4
    490
    MG S6 EV
    674

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs MG S6 EV

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs MG S6 EV
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
MG S6 EV
RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km530 kmBMW +298 km
Akku108,7 kWh74,3 kWhBMW +34,4 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmBMW −0,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW144 kWBMW +256 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min38 minBMW −17 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min9,8 km/minBMW +17,8 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv244 hvBMW +225 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,3 sBMW −2,4 s
Suurin nopeus210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg1908 kgMG −397 kg
Tavaratila490 l674 lMG +184 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4708 mmBMW +74 mm
Leveys1895 mm1912 mmMG +17 mm
Korkeus1595 mm1672 mmMG +77 mm
Akseliväli2897 mm2835 mmBMW +62 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

MG S6 EV

Kustannus per 100 km4,98
Kuukaudessa62
Vuodessa747

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

MG S6 EV

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai MG S6 EV?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna MG S6 EV:n 530 km:iin. Ero on 298 km.

Miten BMW iX4:n ja MG S6 EV:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. MG S6 EV:ssä on RWD ja 244 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai MG S6 EV?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna MG S6 EV:n 244 hv:iin. Ero on 225 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

MG S6 EV tarjoaa suuremman tavaratilan: 674 l verrattuna BMW iX4:n 490 l:iin. Ero on 184 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.