BMW iX4 vs Lexus RZ

BMW iX4 johtaa 7–4

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Lexus RZ 150 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Lexus RZ 224 hv · AC-lataus — BMW iX4 11 kW, Lexus RZ 22 kW.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Lexus RZ

Lexus RZ on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, joka tarjoaa kolme eri tehoversiota ja vetovaihtoehtoja sekä jopa 568 kilometrin toimintamatkan (WLTP-standardin mukaan).

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Lexus RZ

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Lexus RZ — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 7–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +260 km
    BMW iX4
    828
    Lexus RZ
    568
  • Akku kWhBMW iX4 +36,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Lexus RZ
    72
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmLexus RZ −1 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Lexus RZ
    14,7
  • Teho hvBMW iX4 +245 hv
    BMW iX4
    469
    Lexus RZ
    224
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,6 s
    BMW iX4
    4,9
    Lexus RZ
    7,5
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +50 km/h
    BMW iX4
    210
    Lexus RZ
    160
  • DC-lataus kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    Lexus RZ
    150
  • AC-lataus kWLexus RZ +11 kW
    BMW iX4
    11
    Lexus RZ
    22
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −9 min
    BMW iX4
    21
    Lexus RZ
    30
  • Paino ↓ kgLexus RZ −310 kg
    BMW iX4
    2305
    Lexus RZ
    1995
  • Tavaratila lLexus RZ +32 l
    BMW iX4
    490
    Lexus RZ
    522

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Lexus RZ

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Lexus RZ
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Lexus RZ
350e
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km568 kmBMW +260 km
Akku108,7 kWh72 kWhBMW +36,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km14,7 kWh/100 kmLexus −1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW150 kWBMW +250 kW
AC-lataus11 kW22 kWLexus +11 kW
Latausaika 10–80% ↓21 min30 minBMW −9 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min13,3 km/minBMW +14,3 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv224 hvBMW +245 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,5 sBMW −2,6 s
Suurin nopeus210 km/h160 km/hBMW +50 km/h
VetotapaAWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg1995 kgLexus −310 kg
Tavaratila490 l522 lLexus +32 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BMW
Pituus4782 mm4805 mmLexus +23 mm
Leveys1895 mm1895 mmEi eroa
Korkeus1595 mm1635 mmLexus +40 mm
Akseliväli2897 mm2850 mmBMW +47 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Lexus RZ

Kustannus per 100 km4,41
Kuukaudessa55
Vuodessa661

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Lexus RZ

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Lexus RZ?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Lexus RZ:n 568 km:iin. Ero on 260 km.

Miten BMW iX4:n ja Lexus RZ:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Lexus RZ:ssä on FWD ja 224 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BMW iX4 — sen 108,7 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Lexus RZ ei tarjoa tätä 72 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Lexus RZ?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Lexus RZ:n 224 hv:iin. Ero on 245 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.