BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo johtaa 7–3
Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — BMW i5 Touring 30 min, Porsche Taycan Sport Turismo 18 min · DC-lataus — BMW i5 Touring 205 kW, Porsche Taycan Sport Turismo 320 kW · Teho — BMW i5 Touring 340 hv, Porsche Taycan Sport Turismo 435 hv.
BMW i5 Touring
BMW i5 Touring on sähköinen farmariauto E-segmentissä, joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa tehoiltaan 340 hevosvoiman ja 601 hevosvoiman välillä.
Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo on farmari E-segmentissä: mallivuoden 2027 autoa tarjotaan 8 versiona, WLTP-toimintamatka on 536 km:stä 671 km:iin, teho 408 hv:stä 775 hv:iin ja DC-lataus enintään 320 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
BMW i5 TouringeDrive40- Porsche Taycan Sport TurismoPerformance Battery Plus
BMW i5 Touring vai Porsche Taycan Sport Turismo — kumpi voittaa missä
Porsche Taycan Sport Turismo johtaa 7–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmPorsche Taycan Sport Turismo +69 km
- Akku kWhPorsche Taycan Sport Turismo +15,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW i5 Touring −0,8 kWh/100 km
- Teho hvPorsche Taycan Sport Turismo +95 hv
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan Sport Turismo −1,3 s
- Suurin nopeus km/hPorsche Taycan Sport Turismo +37 km/h
- DC-lataus kWPorsche Taycan Sport Turismo +115 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minPorsche Taycan Sport Turismo −12 min
- Paino ↓ kgBMW i5 Touring −15 kg
- Tavaratila lBMW i5 Touring +124 l
Tekniset tiedot: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BMW i5 TouringeDrive40 | Porsche Taycan Sport Turismo Performance Battery Plus | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 602 km | 671 km | Porsche +69 km |
| Akku | 81,2 kWh | 97 kWh | Porsche +15,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,5 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | BMW −0,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 205 kW | 320 kW | Porsche +115 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 30 min | 18 min | Porsche −12 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14 km/min | 26,1 km/min | Porsche +12,1 km/min |
| Jännite | 400 V | 800 V | Porsche +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 340 hv | 435 hv | Porsche +95 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 4,8 s | Porsche −1,3 s |
| Suurin nopeus | 193 km/h | 230 km/h | Porsche +37 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2180 kg | 2195 kg | BMW −15 kg |
| Tavaratila | 570 l | 446 l | BMW +124 l |
| Pituus | 5060 mm | 4963 mm | BMW +97 mm |
| Leveys | 1900 mm | 1966 mm | Porsche +66 mm |
| Korkeus | 1515 mm | 1390 mm | BMW +125 mm |
| Akseliväli | 2995 mm | 2900 mm | BMW +95 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Sport Turismo
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Sport Turismo
Muita vertailuja tässä luokassa: Farmari, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BMW i5 Touring vai Porsche Taycan Sport Turismo?
Porsche Taycan Sport Turismo kulkee pidemmälle: 671 km WLTP verrattuna BMW i5 Touring:n 602 km:iin. Ero on 69 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
BMW i5 Touring tarjoaa suuremman tavaratilan: 570 l verrattuna Porsche Taycan Sport Turismo:n 446 l:iin. Ero on 124 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
BMW i5 Touring ottaa vastaan jopa 205 kW DC-tehoa, Porsche Taycan Sport Turismo jopa 320 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 18 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
BMW i5 Touring kuluttaa vähemmän sähköä: 16,5 kWh/100 km verrattuna Porsche Taycan Sport Turismo:n 17,3 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 120 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

