Porsche Taycan Sport Turismo vs Zeekr 7GT
Zeekr 7GT johtaa 6–5
Suurimmat erot: AC-lataus — Porsche Taycan Sport Turismo 11 kW, Zeekr 7GT 22 kW · DC-lataus — Porsche Taycan Sport Turismo 320 kW, Zeekr 7GT 420 kW · Latausaika 10–80% — Porsche Taycan Sport Turismo 18 min, Zeekr 7GT 16 min.
Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo on farmari E-segmentissä: mallivuoden 2027 autoa tarjotaan 8 versiona, WLTP-toimintamatka on 536 km:stä 671 km:iin, teho 408 hv:stä 775 hv:iin ja DC-lataus enintään 320 kW.
Zeekr 7GT
Zeekr 7GT on sähköinen farmariauto E-segmentistä, joka tarjoaa kolme voimansiirtovaihtoehtoa tehoalueella 421 hevosvoimasta 646 hevosvoimaan asti.
Profiili markkinoihin verrattuna: Porsche Taycan Sport Turismo vs Zeekr 7GT
- Porsche Taycan Sport TurismoPerformance Battery Plus
Zeekr 7GTLong Range RWD
Porsche Taycan Sport Turismo vai Zeekr 7GT — kumpi voittaa missä
Zeekr 7GT johtaa 6–5
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmPorsche Taycan Sport Turismo +16 km
- Akku kWhZeekr 7GT +3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmZeekr 7GT −0,4 kWh/100 km
- Teho hvPorsche Taycan Sport Turismo +14 hv
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan Sport Turismo −0,5 s
- Suurin nopeus km/hPorsche Taycan Sport Turismo +20 km/h
- DC-lataus kWZeekr 7GT +100 kW
- AC-lataus kWZeekr 7GT +11 kW
- Latausaika ↓ minZeekr 7GT −2 min
- Paino ↓ kgPorsche Taycan Sport Turismo −90 kg
- Tavaratila lZeekr 7GT +10 l
Tekniset tiedot: Porsche Taycan Sport Turismo vs Zeekr 7GT
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Porsche Taycan Sport Turismo Performance Battery Plus | Zeekr 7GTLong Range RWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 671 km | 655 km | Porsche +16 km |
| Akku | 97 kWh | 100 kWh | Zeekr +3 kWh |
| Kulutus ↓ | 17,3 kWh/100 km | 16,9 kWh/100 km | Zeekr −0,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 320 kW | 420 kW | Zeekr +100 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 22 kW | Zeekr +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | 16 min | Zeekr −2 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 26,1 km/min | 28,7 km/min | Zeekr +2,6 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 435 hv | 421 hv | Porsche +14 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,8 s | 5,3 s | Porsche −0,5 s |
| Suurin nopeus | 230 km/h | 210 km/h | Porsche +20 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2195 kg | 2285 kg | Porsche −90 kg |
| Tavaratila | 446 l | 456 l | Zeekr +10 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Zeekr |
| Pituus | 4963 mm | 4817 mm | Porsche +146 mm |
| Leveys | 1966 mm | 1910 mm | Porsche +56 mm |
| Korkeus | 1390 mm | 1456 mm | Zeekr +66 mm |
| Akseliväli | 2900 mm | 2900 mm | Ei eroa |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Porsche Taycan Sport Turismo
Zeekr 7GT
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Porsche Taycan Sport Turismo
Muita vertailuja tässä luokassa: Farmari, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Porsche Taycan Sport Turismo vai Zeekr 7GT?
Porsche Taycan Sport Turismo kulkee pidemmälle: 671 km WLTP verrattuna Zeekr 7GT:n 655 km:iin. Ero on 16 km.
Miksi mallissa Zeekr 7GT on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Porsche Taycan Sport Turismo?
Zeekr 7GT sisältää 100 kWh ja kulkee 655 km, kun taas Porsche Taycan Sport Turismo:ssa on 97 kWh akku ja se kulkee 671 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,9 vs. 17,3 kWh/100 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Zeekr 7GT — sen 100 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Porsche Taycan Sport Turismo ei tarjoa tätä 97 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Porsche Taycan Sport Turismo ottaa vastaan jopa 320 kW DC-tehoa, Zeekr 7GT jopa 420 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 18 ja 16 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

