Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban

Audi A2 e-tron johtaa 7–2

Suurimmat erot: DC-lataus — Audi A2 e-tron 183 kW, MG 4 Urban 87 kW · WLTP-toimintamatka — Audi A2 e-tron 646 km, MG 4 Urban 416 km · Akku — Audi A2 e-tron 79 kWh, MG 4 Urban 52,8 kWh.

Audi A2 e-tron

Audi A2 e-tron on sähköinen C-segmentin hatchback, jota tarjotaan neljällä eri voimansiirtokonfiguraatiolla ja jonka WLTP-toimintamatka on enintään 646 kilometriä.

MG 4 Urban

MG 4 Urban on sähköinen C-segmentin hatchback, joka tarjoaa kaksi voimansiirtovarianttia eri akkukapasiteeteilla ja tehoilla.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi A2 e-tron vai MG 4 Urban — kumpi voittaa missä

Audi A2 e-tron johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmAudi A2 e-tron +230 km
    Audi A2 e-tron
    646
    MG 4 Urban
    416
  • Akku kWhAudi A2 e-tron +26,2 kWh
    Audi A2 e-tron
    79
    MG 4 Urban
    52,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −1,4 kWh/100 km
    Audi A2 e-tron
    13,9
    MG 4 Urban
    15,3
  • Teho hvAudi A2 e-tron +71 hv
    Audi A2 e-tron
    231
    MG 4 Urban
    160
  • 0–100 km/h ↓ sAudi A2 e-tron −2,5 s
    Audi A2 e-tron
    7
    MG 4 Urban
    9,5
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Audi A2 e-tron
    160
    MG 4 Urban
    160
  • DC-lataus kWAudi A2 e-tron +96 kW
    Audi A2 e-tron
    183
    MG 4 Urban
    87
  • AC-lataus kWEi eroa
    Audi A2 e-tron
    11
    MG 4 Urban
    11
  • Latausaika ↓ minAudi A2 e-tron −1 min
    Audi A2 e-tron
    29
    MG 4 Urban
    30
  • Paino ↓ kgMG 4 Urban −390 kg
    Audi A2 e-tron
    1910
    MG 4 Urban
    1520
  • Tavaratila lMG 4 Urban +74 l
    Audi A2 e-tron
    396
    MG 4 Urban
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban
Tärkeimmät parametrit Audi A2 e-tron
170 kW
MG 4 Urban
Comfort Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka646 km416 kmAudi +230 km
Akku79 kWh52,8 kWhAudi +26,2 kWh
Kulutus ↓13,9 kWh/100 km15,3 kWh/100 kmAudi −1,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus183 kW87 kWAudi +96 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓29 min30 minAudi −1 min
Toimintamatka per latausminuutti15,6 km/min9,7 km/minAudi +5,9 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho231 hv160 hvAudi +71 hv
0–100 km/h ↓7 s9,5 sAudi −2,5 s
Suurin nopeus160 km/h160 km/hEi eroa
VetotapaRWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1910 kg1520 kgMG −390 kg
Tavaratila396 l470 lMG +74 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus—4395 mm—
Leveys—1842 mm—
Korkeus—1549 mm—
Akseliväli—2750 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi A2 e-tron

Kustannus per 100 km4,17
Kuukaudessa52
Vuodessa626

MG 4 Urban

Kustannus per 100 km4,59
Kuukaudessa57
Vuodessa689

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi A2 e-tron

MG 4 Urban

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Audi A2 e-tron vai MG 4 Urban?

Audi A2 e-tron kulkee pidemmälle: 646 km WLTP verrattuna MG 4 Urban:n 416 km:iin. Ero on 230 km.

Miten Audi A2 e-tron:n ja MG 4 Urban:n voimansiirrot eroavat?

Audi A2 e-tron:ssa on RWD ja 231 hv. MG 4 Urban:ssä on FWD ja 160 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Audi A2 e-tron vai MG 4 Urban?

Audi A2 e-tron on tehokkaampi: 231 hv verrattuna MG 4 Urban:n 160 hv:iin. Ero on 71 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

MG 4 Urban tarjoaa suuremman tavaratilan: 470 l verrattuna Audi A2 e-tron:n 396 l:iin. Ero on 74 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.