Audi A2 e-tron vs DS N°4

Audi A2 e-tron johtaa 7–1

Suurimmat erot: DC-lataus — Audi A2 e-tron 183 kW, DS N°4 120 kW · WLTP-toimintamatka — Audi A2 e-tron 646 km, DS N°4 447 km · Akku — Audi A2 e-tron 79 kWh, DS N°4 58,3 kWh.

Audi A2 e-tron

Audi A2 e-tron on sähköinen C-segmentin hatchback, jota tarjotaan neljällä eri voimansiirtokonfiguraatiolla ja jonka WLTP-toimintamatka on enintään 646 kilometriä.

DS N°4

DS N°4 on sähköinen hatchback-malli C-segmentissä, jonka toimintamatka (WLTP-standardin mukaan) on 447 kilometriä ja kiihtyvyys 0–100 km/h on 7,1 sekuntia.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi A2 e-tron vs DS N°4

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi A2 e-tron vai DS N°4 — kumpi voittaa missä

Audi A2 e-tron johtaa 7–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmAudi A2 e-tron +199 km
    Audi A2 e-tron
    646
    DS N°4
    447
  • Akku kWhAudi A2 e-tron +20,7 kWh
    Audi A2 e-tron
    79
    DS N°4
    58,3
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −1,2 kWh/100 km
    Audi A2 e-tron
    13,9
    DS N°4
    15,1
  • Teho hvAudi A2 e-tron +18 hv
    Audi A2 e-tron
    231
    DS N°4
    213
  • 0–100 km/h ↓ sAudi A2 e-tron −0,1 s
    Audi A2 e-tron
    7
    DS N°4
    7,1
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Audi A2 e-tron
    160
    DS N°4
    160
  • DC-lataus kWAudi A2 e-tron +63 kW
    Audi A2 e-tron
    183
    DS N°4
    120
  • AC-lataus kWEi eroa
    Audi A2 e-tron
    11
    DS N°4
    11
  • Paino ↓ kgDS N°4 −118 kg
    Audi A2 e-tron
    1910
    DS N°4
    1792
  • Tavaratila lAudi A2 e-tron +6 l
    Audi A2 e-tron
    396
    DS N°4
    390

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi A2 e-tron vs DS N°4

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi A2 e-tron vs DS N°4
Tärkeimmät parametrit Audi A2 e-tron
170 kW
DS N°4
E-Tense 213 KM
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka646 km447 kmAudi +199 km
Akku79 kWh58,3 kWhAudi +20,7 kWh
Kulutus ↓13,9 kWh/100 km15,1 kWh/100 kmAudi −1,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus183 kW120 kWAudi +63 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠29 min 10–80%31 min 20–80%2 min
Toimintamatka per latausminuutti15,6 km/min8,7 km/minAudi +6,9 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho231 hv213 hvAudi +18 hv
0–100 km/h ↓7 s7,1 sAudi −0,1 s
Suurin nopeus160 km/h160 km/hEi eroa
VetotapaRWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1910 kg1792 kgDS −118 kg
Tavaratila396 l390 lAudi +6 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus—4400 mm—
Leveys—1870 mm—
Korkeus—1490 mm—
Akseliväli—2675 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi A2 e-tron

Kustannus per 100 km4,17
Kuukaudessa52
Vuodessa626

DS N°4

Kustannus per 100 km4,53
Kuukaudessa57
Vuodessa679

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi A2 e-tron

DS N°4

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Audi A2 e-tron vai DS N°4?

Audi A2 e-tron kulkee pidemmälle: 646 km WLTP verrattuna DS N°4:n 447 km:iin. Ero on 199 km.

Miten Audi A2 e-tron:n ja DS N°4:n voimansiirrot eroavat?

Audi A2 e-tron:ssa on RWD ja 231 hv. DS N°4:ssä on FWD ja 213 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Audi A2 e-tron ottaa vastaan jopa 183 kW DC-tehoa, DS N°4 jopa 120 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Audi A2 e-tron kuluttaa vähemmän sähköä: 13,9 kWh/100 km verrattuna DS N°4:n 15,1 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 180 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.