Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L προηγείται 5-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Xpeng G9 660 l, Xpeng G9L 935 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Xpeng G9 445 kW, Xpeng G9L 540 kW · Μπαταρία — Xpeng G9 92,2 kWh, Xpeng G9L 110 kWh.
Xpeng G9
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας Ε, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης, με την πιο ισχυρή έκδοση να φτάνει τα 100 χλμ./ώρα σε 4,2 δευτερόλεπτα.
Xpeng G9L
Το Xpeng G9L είναι επταθέσιο SUV του τμήματος E: μπαταρία 110 kWh, αυτονομία WLTP έως 591 km και φόρτιση DC 540 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9 ή Xpeng G9L — ποιος κερδίζει πού
Xpeng G9L προηγείται 5-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmXpeng G9L +6 km
- Μπαταρία kWhXpeng G9L +17,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmXpeng G9 −2,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSXpeng G9L +16 PS
- 0–100 km/h ↓ sXpeng G9 −0,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWXpeng G9L +95 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgXpeng G9 −410 kg
- Χώρος αποσκευών lXpeng G9L +275 l
Τεχνικά δεδομένα: Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Xpeng G9RWD Long Range | Xpeng G9LRWD Long Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 585 km | 591 km | Xpeng +6 km |
| Μπαταρία | 92,2 kWh | 110 kWh | Xpeng +17,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,6 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Xpeng −2,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 445 kW | 540 kW | Xpeng +95 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 12 min | 12 min | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 34,1 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +0,4 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 351 PS | 367 PS | Xpeng +16 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,4 s | 7 s | Xpeng −0,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 200 km/h | 200 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2290 kg | 2700 kg | Xpeng −410 kg |
| Χώρος αποσκευών | 660 l | 935 l | Xpeng +275 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4891 mm | 5120 mm | Xpeng +229 mm |
| Πλάτος | 1937 mm | 1999 mm | Xpeng +62 mm |
| Ύψος | 1680 mm | 1788 mm | Xpeng +108 mm |
| Μεταξόνιο | 2998 mm | 3100 mm | Xpeng +102 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Xpeng G9
Xpeng G9L
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Xpeng G9
Xpeng G9L
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Xpeng G9L χωράει περισσότερο: 935 l έναντι των 660 l στο Xpeng G9. Η διαφορά είναι 275 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Xpeng G9 δέχεται έως 445 kW DC, το Xpeng G9L έως 540 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 12 και 12 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Xpeng G9 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 18,6 kWh/100 km έναντι των 21,1 kWh/100 km στο Xpeng G9L. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 375 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



