Renault Scenic vs SERES 3

Renault Scenic προηγείται 7-1

Μεγαλύτερες διαφορές: Αυτονομία WLTP — Renault Scenic 642 km, SERES 3 300 km · Χώρος αποσκευών — Renault Scenic 545 l, SERES 3 318 l · Μπαταρία — Renault Scenic 89 kWh, SERES 3 54 kWh.

Renault Scenic

Ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, που προσφέρει δύο επιλογές μπαταρίας με αυτονομία έως και 642 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP.

SERES 3

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C, εξοπλισμένο με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς και μπαταρία χωρητικότητας 54 kWh.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Renault Scenic vs SERES 3

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Renault Scenic ή SERES 3 — ποιος κερδίζει πού

Renault Scenic προηγείται 7-1

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmRenault Scenic +342 km
    Renault Scenic
    642
    SERES 3
    300
  • Μπαταρία kWhRenault Scenic +35 kWh
    Renault Scenic
    89
    SERES 3
    54
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −0,8 kWh/100 km
    Renault Scenic
    16,8
    SERES 3
    17,6
  • Ισχύς PSRenault Scenic +58 PS
    Renault Scenic
    218
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sRenault Scenic −1 s
    Renault Scenic
    7,9
    SERES 3
    8,9
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hRenault Scenic +15 km/h
    Renault Scenic
    170
    SERES 3
    155
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    Renault Scenic
    150
    SERES 3
    —
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    Renault Scenic
    11
    SERES 3
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
    Renault Scenic
    28
    SERES 3
    —
  • Βάρος ↓ kgSERES 3 −146 kg
    Renault Scenic
    1911
    SERES 3
    1765
  • Χώρος αποσκευών lRenault Scenic +227 l
    Renault Scenic
    545
    SERES 3
    318

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Renault Scenic vs SERES 3

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Renault Scenic vs SERES 3
Βασικές παράμετροι Renault Scenic
Long Range 89 kWh
SERES 3
Standard
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP642 km300 kmRenault +342 km
Μπαταρία89 kWh54 kWhRenault +35 kWh
Κατανάλωση ↓16,8 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmRenault −0,8 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC150 kW——
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 15–80% ↓28 min——
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης14,9 km/min——
Τάση400 V——
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς218 PS160 PSRenault +58 PS
0–100 km/h ↓7,9 s8,9 sRenault −1 s
Μέγιστη ταχύτητα170 km/h155 km/hRenault +15 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1911 kg1765 kgSERES −146 kg
Χώρος αποσκευών545 l318 lRenault +227 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΌχιμόνο Renault
Μήκος4470 mm4415 mmRenault +55 mm
Πλάτος1864 mm1850 mmRenault +14 mm
Ύψος1571 mm1650 mmSERES +79 mm
Μεταξόνιο2785 mm——

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Renault Scenic

Κόστος ανά 100 km5,04
Μηνιαίως63
Ετησίως756

SERES 3

Κόστος ανά 100 km5,28
Μηνιαίως66
Ετησίως792

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Renault Scenic

SERES 3

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Renault Scenic ή το SERES 3;

Το Renault Scenic πάει πιο μακριά: 642 km WLTP έναντι των 300 km του SERES 3. Η διαφορά είναι 342 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Renault Scenic — η μπαταρία των 89 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το SERES 3, με 54 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Renault Scenic ή το SERES 3;

Το Renault Scenic είναι ισχυρότερο: 218 PS έναντι των 160 PS του SERES 3. Η διαφορά είναι 58 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Renault Scenic χωράει περισσότερο: 545 l έναντι των 318 l στο SERES 3. Η διαφορά είναι 227 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.