Nissan Leaf vs Renault Scenic
Renault Scenic προηγείται 5-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Nissan Leaf 437 l, Renault Scenic 545 l · Κατανάλωση — Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km, Renault Scenic 16,8 kWh/100 km · Μπαταρία — Nissan Leaf 75 kWh, Renault Scenic 89 kWh.
Nissan Leaf
Το Nissan Leaf τρίτης γενιάς είναι crossover του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 451 έως 622 km.
Renault Scenic
Ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, που προσφέρει δύο επιλογές μπαταρίας με αυτονομία έως και 642 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Nissan Leaf vs Renault Scenic
Nissan Leaf75 kWh
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Nissan Leaf ή Renault Scenic — ποιος κερδίζει πού
Renault Scenic προηγείται 5-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmRenault Scenic +20 km
- Μπαταρία kWhRenault Scenic +14 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −3 kWh/100 km
- Ισχύς PSRenault Scenic +1 PS
- 0–100 km/h ↓ sNissan Leaf −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hRenault Scenic +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgNissan Leaf −28 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault Scenic +108 l
Τεχνικά δεδομένα: Nissan Leaf vs Renault Scenic
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Nissan Leaf75 kWh | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 622 km | 642 km | Renault +20 km |
| Μπαταρία | 75 kWh | 89 kWh | Renault +14 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,8 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Nissan −3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 150 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 30 min 20–80% | 28 min 15–80% | 2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 12,4 km/min | 14,9 km/min | Renault +2,5 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 217 PS | 218 PS | Renault +1 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 7,9 s | Nissan −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 170 km/h | Renault +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1883 kg | 1911 kg | Nissan −28 kg |
| Χώρος αποσκευών | 437 l | 545 l | Renault +108 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4350 mm | 4470 mm | Renault +120 mm |
| Πλάτος | 1810 mm | 1864 mm | Renault +54 mm |
| Ύψος | 1550 mm | 1571 mm | Renault +21 mm |
| Μεταξόνιο | 2690 mm | 2785 mm | Renault +95 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Nissan Leaf
Renault Scenic
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Nissan Leaf
Renault Scenic
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Xpeng L03
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
Audi Q4 Sportback e-tron
Renault Scenicvs
Jeep Compass
Renault Scenicvs
Škoda Elroq
Renault Scenicvs
Audi Q4 Sportback e-tronΣυχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Nissan Leaf ή το Renault Scenic;
Το Renault Scenic πάει πιο μακριά: 642 km WLTP έναντι των 622 km του Nissan Leaf. Η διαφορά είναι 20 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Renault Scenic χωράει περισσότερο: 545 l έναντι των 437 l στο Nissan Leaf. Η διαφορά είναι 108 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Nissan Leaf δέχεται έως 150 kW DC, το Renault Scenic έως 150 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Nissan Leaf καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 13,8 kWh/100 km έναντι των 16,8 kWh/100 km στο Renault Scenic. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 450 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.