Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq
Škoda Peaq προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: 0–100 km/h — Peugeot e-5008 9,6 s, Škoda Peaq 7,1 s · Χώρος αποσκευών — Peugeot e-5008 748 l, Škoda Peaq 935 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Peugeot e-5008 160 kW, Škoda Peaq 199 kW.
Peugeot e-5008
Το Peugeot e-5008 είναι επταθέσιο SUV του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2026 σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 476 έως 669 km, ισχύς από 214 έως 325 PS.
Škoda Peaq
Το Škoda Peaq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης με αυτονομία WLTP που φτάνει έως και τα 647 χιλιόμετρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq
Peugeot e-5008230 Long Range
Škoda Peaq90
Peugeot e-5008 ή Škoda Peaq — ποιος κερδίζει πού
Škoda Peaq προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPeugeot e-5008 +22 km
- Μπαταρία kWhPeugeot e-5008 +10,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −3,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Peaq +55 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Peaq −2,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hŠkoda Peaq +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Peaq +39 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgŠkoda Peaq −7 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Peaq +187 l
Τεχνικά δεδομένα: Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | 230 Long Range | Škoda Peaq90 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 669 km | 647 km | Peugeot +22 km |
| Μπαταρία | 96,9 kWh | 86 kWh | Peugeot +10,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,1 kWh/100 km | 15 kWh/100 km | Škoda −3,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 160 kW | 199 kW | Škoda +39 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 10–80% | 1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,9 km/min | 16,2 km/min | Škoda +1,3 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 286 PS | Škoda +55 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9,6 s | 7,1 s | Škoda −2,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2241 kg | 2234 kg | Škoda −7 kg |
| Χώρος αποσκευών | 748 l | 935 l | Škoda +187 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4791 mm | 4874 mm | Škoda +83 mm |
| Πλάτος | 1890 mm | 1867 mm | Peugeot +23 mm |
| Ύψος | 1690 mm | 1664 mm | Peugeot +26 mm |
| Μεταξόνιο | 2900 mm | 2965 mm | Škoda +65 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Peugeot e-5008
Škoda Peaq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Peugeot e-5008
Škoda Peaq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Peugeot e-5008 ή το Škoda Peaq;
Το Peugeot e-5008 πάει πιο μακριά: 669 km WLTP έναντι των 647 km του Škoda Peaq. Η διαφορά είναι 22 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Peugeot e-5008 και του Škoda Peaq;
Το Peugeot e-5008 έχει FWD και 231 PS. Το Škoda Peaq έχει RWD και 286 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Škoda Peaq χωράει περισσότερο: 935 l έναντι των 748 l στο Peugeot e-5008. Η διαφορά είναι 187 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Peugeot e-5008 δέχεται έως 160 kW DC, το Škoda Peaq έως 199 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



