BMW iX4 vs Škoda Peaq

BMW iX4 προηγείται 7-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Škoda Peaq 199 kW · Χώρος αποσκευών — BMW iX4 490 l, Škoda Peaq 935 l · Ισχύς — BMW iX4 469 PS, Škoda Peaq 286 PS.

BMW iX4

Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.

Škoda Peaq

Το Škoda Peaq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης με αυτονομία WLTP που φτάνει έως και τα 647 χιλιόμετρα.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX4 ή Škoda Peaq — ποιος κερδίζει πού

BMW iX4 προηγείται 7-3

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +181 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Peaq
    647
  • Μπαταρία kWhBMW iX4 +22,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Peaq
    86
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −0,7 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Peaq
    15
  • Ισχύς PSBMW iX4 +183 PS
    BMW iX4
    469
    Škoda Peaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Peaq
    7,1
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Peaq
    180
  • BMW iX4
    400
    Škoda Peaq
    199
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BMW iX4
    11
    Škoda Peaq
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −7 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Peaq
    28
  • Βάρος ↓ kgŠkoda Peaq −71 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Peaq
    2234
  • Χώρος αποσκευών lŠkoda Peaq +445 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Peaq
    935

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Škoda Peaq
Βασικές παράμετροι BMW iX4
50 xDrive
Škoda Peaq
90
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP828 km647 kmBMW +181 km
Μπαταρία108,7 kWh86 kWhBMW +22,7 kWh
Κατανάλωση ↓15,7 kWh/100 km15 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC400 kW199 kWBMW +201 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓21 min28 minBMW −7 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης27,6 km/min16,2 km/minBMW +11,4 km/min
Τάση800 V400 VBMW +400 V
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς469 PS286 PSBMW +183 PS
0–100 km/h ↓4,9 s7,1 sBMW −2,2 s
Μέγιστη ταχύτητα210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
ΚίνησηAWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2305 kg2234 kgŠkoda −71 kg
Χώρος αποσκευών490 l935 lŠkoda +445 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4782 mm4874 mmŠkoda +92 mm
Πλάτος1895 mm1867 mmBMW +28 mm
Ύψος1595 mm1664 mmŠkoda +69 mm
Μεταξόνιο2897 mm2965 mmŠkoda +68 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX4

Κόστος ανά 100 km4,71
Μηνιαίως59
Ετησίως707

Škoda Peaq

Κόστος ανά 100 km4,5
Μηνιαίως56
Ετησίως675

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX4

Škoda Peaq

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Škoda Peaq;

Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 647 km του Škoda Peaq. Η διαφορά είναι 181 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Škoda Peaq;

Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Škoda Peaq έχει RWD και 286 PS.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το Škoda Peaq;

Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 286 PS του Škoda Peaq. Η διαφορά είναι 183 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Škoda Peaq χωράει περισσότερο: 935 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 445 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.