Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech προηγείται 5-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Peugeot e-208 309 l, Renault 5 E-Tech 326 l · Κατανάλωση — Peugeot e-208 14,9 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km · Ισχύς — Peugeot e-208 156 PS, Renault 5 E-Tech 150 PS.
Peugeot e-208
Το Peugeot e-208 είναι hatchback του τμήματος B σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 361 έως 433 km, ισχύς από 136 έως 281 PS.
Renault 5 E-Tech
Το Renault 5 E-Tech είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης κατηγορίας Β με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς (FWD): διαθέτει ισχύ από 95 έως 150 ίππων, προσφέρει αυτονομία έως και 430 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 100 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Peugeot e-208GT 156
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Peugeot e-208 ή Renault 5 E-Tech — ποιος κερδίζει πού
Renault 5 E-Tech προηγείται 5-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPeugeot e-208 +3 km
- Μπαταρία kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSPeugeot e-208 +6 PS
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgRenault 5 E-Tech −6 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault 5 E-Tech +17 l
Τεχνικά δεδομένα: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | GT 156 | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 433 km | 430 km | Peugeot +3 km |
| Μπαταρία | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,9 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 100 kW | 100 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 15–80% | 5 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 9,9 km/min | 9,3 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 156 PS | 150 PS | Peugeot +6 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8,2 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 150 km/h | 150 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1455 kg | 1449 kg | Renault −6 kg |
| Χώρος αποσκευών | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4055 mm | 3922 mm | Peugeot +133 mm |
| Πλάτος | 1745 mm | 1774 mm | Renault +29 mm |
| Ύψος | 1430 mm | 1498 mm | Renault +68 mm |
| Μεταξόνιο | 2540 mm | 2540 mm | Καμία διαφορά |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το Renault 5 E-Tech έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Peugeot e-208;
Το Renault 5 E-Tech διαθέτει 52 kWh και καλύπτει 430 km, ενώ το Peugeot e-208 με την μπαταρία των 51 kWh κάνει 433 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 14,2 έναντι 14,9 kWh/100 km.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Peugeot e-208 δέχεται έως 100 kW DC, το Renault 5 E-Tech έως 100 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Renault 5 E-Tech καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,2 kWh/100 km έναντι των 14,9 kWh/100 km στο Peugeot e-208. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 105 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


