Cupra Raval vs Renault 5 E-Tech
Cupra Raval προηγείται 7-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Cupra Raval 211 PS, Renault 5 E-Tech 150 PS · Χώρος αποσκευών — Cupra Raval 441 l, Renault 5 E-Tech 326 l · 0–100 km/h — Cupra Raval 7,1 s, Renault 5 E-Tech 7,9 s.
Cupra Raval
Το Cupra Raval είναι αστικό hatchback του τμήματος B, στο έτος μοντέλου 2026 σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 328 έως 444 km, ισχύς από 135 έως 226 PS.
Renault 5 E-Tech
Το Renault 5 E-Tech είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης κατηγορίας Β με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς (FWD): διαθέτει ισχύ από 95 έως 150 ίππων, προσφέρει αυτονομία έως και 430 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 100 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Cupra Raval vs Renault 5 E-Tech
Cupra Raval52 kWh
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Cupra Raval ή Renault 5 E-Tech — ποιος κερδίζει πού
Cupra Raval προηγείται 7-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmCupra Raval +14 km
- Μπαταρία kWhΚαμία διαφορά
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmCupra Raval −0,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSCupra Raval +61 PS
- 0–100 km/h ↓ sCupra Raval −0,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hCupra Raval +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWCupra Raval +5 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgRenault 5 E-Tech −161 kg
- Χώρος αποσκευών lCupra Raval +115 l
Τεχνικά δεδομένα: Cupra Raval vs Renault 5 E-Tech
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Cupra Raval52 kWh | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 444 km | 430 km | Cupra +14 km |
| Μπαταρία | 52 kWh | 52 kWh | Καμία διαφορά |
| Κατανάλωση ↓ | 13,6 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Cupra −0,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 105 kW | 100 kW | Cupra +5 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 28 min 10–80% | 30 min 15–80% | 2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 11,1 km/min | 9,3 km/min | Cupra +1,8 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 211 PS | 150 PS | Cupra +61 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 7,9 s | Cupra −0,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 150 km/h | Cupra +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1610 kg | 1449 kg | Renault −161 kg |
| Χώρος αποσκευών | 441 l | 326 l | Cupra +115 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4046 mm | 3922 mm | Cupra +124 mm |
| Πλάτος | 1784 mm | 1774 mm | Cupra +10 mm |
| Ύψος | 1514 mm | 1498 mm | Cupra +16 mm |
| Μεταξόνιο | 2599 mm | 2540 mm | Cupra +59 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Cupra Raval
Renault 5 E-Tech
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Cupra Raval
Renault 5 E-Tech
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Cupra Raval ή το Renault 5 E-Tech;
Το Cupra Raval πάει πιο μακριά: 444 km WLTP έναντι των 430 km του Renault 5 E-Tech. Η διαφορά είναι 14 km.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Cupra Raval ή το Renault 5 E-Tech;
Το Cupra Raval είναι ισχυρότερο: 211 PS έναντι των 150 PS του Renault 5 E-Tech. Η διαφορά είναι 61 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Cupra Raval χωράει περισσότερο: 441 l έναντι των 326 l στο Renault 5 E-Tech. Η διαφορά είναι 115 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Cupra Raval δέχεται έως 105 kW DC, το Renault 5 E-Tech έως 100 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


