Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech προηγείται 5-2

Μεγαλύτερες διαφορές: 0–100 km/h — Peugeot e-2008 9,1 s, Renault 4 E-Tech 8,2 s · Ισχύς — Peugeot e-2008 156 PS, Renault 4 E-Tech 150 PS · Χώρος αποσκευών — Peugeot e-2008 434 l, Renault 4 E-Tech 420 l.

Peugeot e-2008

Το Peugeot e-2008 είναι SUV του τμήματος B με μπαταρία 51 kWh, ισχύ 156 PS και αυτονομία WLTP 406 km.

Renault 4 E-Tech

Το Renault 4 E-Tech είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία Β, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις κίνησης με διαφορετική χωρητικότητα μπαταρίας και ισχύ.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Peugeot e-2008 ή Renault 4 E-Tech — ποιος κερδίζει πού

Renault 4 E-Tech προηγείται 5-2

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmRenault 4 E-Tech +3 km
    Peugeot e-2008
    406
    Renault 4 E-Tech
    409
  • Μπαταρία kWhRenault 4 E-Tech +1 kWh
    Peugeot e-2008
    51
    Renault 4 E-Tech
    52
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault 4 E-Tech −0,4 kWh/100 km
    Peugeot e-2008
    15,5
    Renault 4 E-Tech
    15,1
  • Ισχύς PSPeugeot e-2008 +6 PS
    Peugeot e-2008
    156
    Renault 4 E-Tech
    150
  • 0–100 km/h ↓ sRenault 4 E-Tech −0,9 s
    Peugeot e-2008
    9,1
    Renault 4 E-Tech
    8,2
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
    Peugeot e-2008
    150
    Renault 4 E-Tech
    150
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
    Peugeot e-2008
    100
    Renault 4 E-Tech
    100
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    Peugeot e-2008
    11
    Renault 4 E-Tech
    11
  • Βάρος ↓ kgRenault 4 E-Tech −19 kg
    Peugeot e-2008
    1548
    Renault 4 E-Tech
    1529
  • Χώρος αποσκευών lPeugeot e-2008 +14 l
    Peugeot e-2008
    434
    Renault 4 E-Tech
    420

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech
Βασικές παράμετροι Peugeot e-2008
156
Renault 4 E-Tech
Comfort Range 150
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP406 km409 kmRenault +3 km
Μπαταρία51 kWh52 kWhRenault +1 kWh
Κατανάλωση ↓15,5 kWh/100 km15,1 kWh/100 kmRenault −0,4 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC100 kW100 kWΚαμία διαφορά
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης ⚠30 min 20–80%30 min 15–80%Καμία διαφορά
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης8,1 km/min8,9 km/minRenault +0,8 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς156 PS150 PSPeugeot +6 PS
0–100 km/h ↓9,1 s8,2 sRenault −0,9 s
Μέγιστη ταχύτητα150 km/h150 km/hΚαμία διαφορά
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1548 kg1529 kgRenault −19 kg
Χώρος αποσκευών434 l420 lPeugeot +14 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4300 mm4140 mmPeugeot +160 mm
Πλάτος1770 mm1810 mmRenault +40 mm
Ύψος1550 mm1570 mmRenault +20 mm
Μεταξόνιο2605 mm2620 mmRenault +15 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Peugeot e-2008

Κόστος ανά 100 km4,65
Μηνιαίως58
Ετησίως697

Renault 4 E-Tech

Κόστος ανά 100 km4,53
Μηνιαίως57
Ετησίως679

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Peugeot e-2008

Renault 4 E-Tech

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία B

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Peugeot e-2008 δέχεται έως 100 kW DC, το Renault 4 E-Tech έως 100 kW.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το Renault 4 E-Tech καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,1 kWh/100 km έναντι των 15,5 kWh/100 km στο Peugeot e-2008. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 60 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.