Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Renault 4 E-Tech προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Mini Aceman 218 PS, Renault 4 E-Tech 150 PS · Χώρος αποσκευών — Mini Aceman 300 l, Renault 4 E-Tech 420 l · 0–100 km/h — Mini Aceman 7,1 s, Renault 4 E-Tech 8,2 s.
Mini Aceman
Το Mini Aceman είναι ένα ηλεκτρικό crossover αυτοκίνητο της κατηγορίας Β, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης και χωρητικότητας μπαταρίας.
Renault 4 E-Tech
Το Renault 4 E-Tech είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία Β, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις κίνησης με διαφορετική χωρητικότητα μπαταρίας και ισχύ.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Mini AcemanSE
Renault 4 E-TechComfort Range 150
Mini Aceman ή Renault 4 E-Tech — ποιος κερδίζει πού
Renault 4 E-Tech προηγείται 5-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmRenault 4 E-Tech +3 km
- Μπαταρία kWhRenault 4 E-Tech +2,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMini Aceman −0,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSMini Aceman +68 PS
- 0–100 km/h ↓ sMini Aceman −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMini Aceman +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWRenault 4 E-Tech +5 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgRenault 4 E-Tech −181 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault 4 E-Tech +120 l
Τεχνικά δεδομένα: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Mini AcemanSE | Renault 4 E-TechComfort Range 150 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 406 km | 409 km | Renault +3 km |
| Μπαταρία | 49,2 kWh | 52 kWh | Renault +2,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15 kWh/100 km | 15,1 kWh/100 km | Mini −0,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 95 kW | 100 kW | Renault +5 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 31 min 10–80% | 30 min 15–80% | 1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 9,2 km/min | 8,9 km/min | Mini +0,3 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 150 PS | Mini +68 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 8,2 s | Mini −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 150 km/h | Mini +20 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1710 kg | 1529 kg | Renault −181 kg |
| Χώρος αποσκευών | 300 l | 420 l | Renault +120 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Renault |
| Μήκος | 4079 mm | 4140 mm | Renault +61 mm |
| Πλάτος | 1754 mm | 1810 mm | Renault +56 mm |
| Ύψος | 1514 mm | 1570 mm | Renault +56 mm |
| Μεταξόνιο | 2606 mm | 2620 mm | Renault +14 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Mini Aceman
Renault 4 E-Tech
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Mini Aceman
Renault 4 E-Tech
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Renault 4 E-Tech — η μπαταρία των 52 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mini Aceman, με 49,2 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Mini Aceman ή το Renault 4 E-Tech;
Το Mini Aceman είναι ισχυρότερο: 218 PS έναντι των 150 PS του Renault 4 E-Tech. Η διαφορά είναι 68 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Renault 4 E-Tech χωράει περισσότερο: 420 l έναντι των 300 l στο Mini Aceman. Η διαφορά είναι 120 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Mini Aceman δέχεται έως 95 kW DC, το Renault 4 E-Tech έως 100 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


