Mazda CX-6e vs Voyah Courage
Voyah Courage προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Mazda CX-6e 363 l, Voyah Courage 527 l · Χρόνος φόρτισης 10–80% — Mazda CX-6e 24 min, Voyah Courage 32 min · 0–100 km/h — Mazda CX-6e 7,9 s, Voyah Courage 6,8 s.
Mazda CX-6e
Το Mazda CX-6e είναι ένα SUV της κατηγορίας D με κίνηση στους πίσω τροχούς, που προσφέρει αυτονομία 484 χιλιομέτρων σύμφωνα με τον κύκλο δοκιμών WLTP και διαθέτει δυνατότητα γρήγορης φόρτισης DC.
Voyah Courage
Το Voyah Courage είναι ένα SUV της κατηγορίας D που προσφέρει κίνηση και στους δύο άξονες ή μόνο στον πίσω άξονα, με αυτονομία WLTP έως και 476 χιλιόμετρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Mazda CX-6e vs Voyah Courage
Mazda CX-6eTakumi
Voyah CourageRWD
Mazda CX-6e ή Voyah Courage — ποιος κερδίζει πού
Voyah Courage προηγείται 6-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmMazda CX-6e +8 km
- Μπαταρία kWhVoyah Courage +2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmΚαμία διαφορά
- Ισχύς PSVoyah Courage +34 PS
- 0–100 km/h ↓ sVoyah Courage −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hVoyah Courage +15 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVoyah Courage +5 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minMazda CX-6e −8 min
- Βάρος ↓ kgMazda CX-6e −13 kg
- Χώρος αποσκευών lVoyah Courage +164 l
Τεχνικά δεδομένα: Mazda CX-6e vs Voyah Courage
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Mazda CX-6eTakumi | Voyah CourageRWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 484 km | 476 km | Mazda +8 km |
| Μπαταρία | 78 kWh | 80 kWh | Voyah +2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,9 kWh/100 km | 18,9 kWh/100 km | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 195 kW | 200 kW | Voyah +5 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | 32 min | Mazda −8 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,1 km/min | 10,4 km/min | Mazda +3,7 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 258 PS | 292 PS | Voyah +34 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,9 s | 6,8 s | Voyah −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 185 km/h | 200 km/h | Voyah +15 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2130 kg | 2143 kg | Mazda −13 kg |
| Χώρος αποσκευών | 363 l | 527 l | Voyah +164 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4850 mm | 4725 mm | Mazda +125 mm |
| Πλάτος | 1935 mm | 1900 mm | Mazda +35 mm |
| Ύψος | 1620 mm | 1650 mm | Voyah +30 mm |
| Μεταξόνιο | 2902 mm | 2900 mm | Mazda +2 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Mazda CX-6e
Voyah Courage
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Mazda CX-6e
Voyah Courage
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το Voyah Courage έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Mazda CX-6e;
Το Voyah Courage διαθέτει 80 kWh και καλύπτει 476 km, ενώ το Mazda CX-6e με την μπαταρία των 78 kWh κάνει 484 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 18,9 έναντι 18,9 kWh/100 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Voyah Courage χωράει περισσότερο: 527 l έναντι των 363 l στο Mazda CX-6e. Η διαφορά είναι 164 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Mazda CX-6e δέχεται έως 195 kW DC, το Voyah Courage έως 200 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 24 και 32 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



