Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Αυτονομία WLTP — Lynk & Co 02 445 km, Škoda Elroq 576 km · Βάρος — Lynk & Co 02 1820 kg, Škoda Elroq 2132 kg · Μπαταρία — Lynk & Co 02 66 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.
Lynk & Co 02
Το Lynk & Co 02 Long Range (μοντέλο 2025) είναι ένα συμπαγές SUV με κίνηση στους πίσω τροχούς και αυτονομία WLTP 445 χιλιομέτρων.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq
Lynk & Co 02Long Range
Škoda Elroq85x
Lynk & Co 02 ή Škoda Elroq — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmŠkoda Elroq +131 km
- Μπαταρία kWhŠkoda Elroq +11 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sLynk & Co 02 −0,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Elroq +15 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minŠkoda Elroq −1 min
- Βάρος ↓ kgLynk & Co 02 −312 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +60 l
Τεχνικά δεδομένα: Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lynk & Co 02Long Range | Škoda Elroq85x | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 445 km | 576 km | Škoda +131 km |
| Μπαταρία | 66 kWh | 77 kWh | Škoda +11 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,1 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −1,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 165 kW | Škoda +15 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 30 min | 29 min | Škoda −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 10,4 km/min | 13,9 km/min | Škoda +3,5 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 272 PS | 299 PS | Škoda +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,5 s | 6,2 s | Lynk & Co −0,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1820 kg | 2132 kg | Lynk & Co −312 kg |
| Χώρος αποσκευών | 410 l | 470 l | Škoda +60 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4460 mm | 4488 mm | Škoda +28 mm |
| Πλάτος | 1845 mm | 1884 mm | Škoda +39 mm |
| Ύψος | 1573 mm | 1620 mm | Škoda +47 mm |
| Μεταξόνιο | 2755 mm | 2766 mm | Škoda +11 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lynk & Co 02
Škoda Elroq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lynk & Co 02
Škoda Elroq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lynk & Co 02 ή το Škoda Elroq;
Το Škoda Elroq πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 445 km του Lynk & Co 02. Η διαφορά είναι 131 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Lynk & Co 02 και του Škoda Elroq;
Το Lynk & Co 02 έχει RWD και 272 PS. Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Škoda Elroq χωράει περισσότερο: 470 l έναντι των 410 l στο Lynk & Co 02. Η διαφορά είναι 60 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Lynk & Co 02 δέχεται έως 150 kW DC, το Škoda Elroq έως 165 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 30 και 29 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



