Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Lotus Eletre προηγείται 4-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Μέγιστη ταχύτητα — Lotus Eletre 258 km/h, Range Rover Electric 200 km/h · Ισχύς — Lotus Eletre 612 PS, Range Rover Electric 550 PS · Χρόνος φόρτισης 10–80% — Lotus Eletre 20 min, Range Rover Electric 22 min.

Lotus Eletre

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F που συνδυάζει υψηλή ισχύ, γρήγορη φόρτιση με συνεχές ρεύμα (DC) και μεγάλο χώρο αποσκευών.

Range Rover Electric

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F, με αυτονομία 611 χιλιομέτρων και δύο επιλογές ισχύος, που διαθέτει την ίδια χωρητικότητα μπαταρίας.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Lotus Eletre ή Range Rover Electric — ποιος κερδίζει πού

Lotus Eletre προηγείται 4-3

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmRange Rover Electric +11 km
    Lotus Eletre
    600
    Range Rover Electric
    611
  • Μπαταρία kWhRange Rover Electric +6,5 kWh
    Lotus Eletre
    112
    Range Rover Electric
    118,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLotus Eletre −0,5 kWh/100 km
    Lotus Eletre
    21,4
    Range Rover Electric
    21,9
  • Ισχύς PSLotus Eletre +62 PS
    Lotus Eletre
    612
    Range Rover Electric
    550
  • 0–100 km/h ↓ sΚαμία διαφορά
    Lotus Eletre
    4,5
    Range Rover Electric
    4,5
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hLotus Eletre +58 km/h
    Lotus Eletre
    258
    Range Rover Electric
    200
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    Lotus Eletre
    350
    Range Rover Electric
    —
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Lotus Eletre
    22
    Range Rover Electric
    —
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minLotus Eletre −2 min
    Lotus Eletre
    20
    Range Rover Electric
    22
  • Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
    Lotus Eletre
    2595
    Range Rover Electric
    —
  • Χώρος αποσκευών lRange Rover Electric +45 l
    Lotus Eletre
    688
    Range Rover Electric
    733

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Lotus Eletre vs Range Rover Electric
Βασικές παράμετροι Lotus Eletre
Base
Range Rover Electric
EV550
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP600 km611 kmRange Rover +11 km
Μπαταρία112 kWh118,5 kWhRange Rover +6,5 kWh
Κατανάλωση ↓21,4 kWh/100 km21,9 kWh/100 kmLotus −0,5 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC350 kW——
Φόρτιση AC22 kW——
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓20 min22 minLotus −2 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης21 km/min19,4 km/minLotus +1,6 km/min
Τάση800 V800 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς612 PS550 PSLotus +62 PS
0–100 km/h ↓4,5 s4,5 sΚαμία διαφορά
Μέγιστη ταχύτητα258 km/h200 km/hLotus +58 km/h
ΚίνησηAWDAWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2595 kg——
Χώρος αποσκευών688 l733 lRange Rover +45 l
Μήκος5103 mm5052 mmLotus +51 mm
Πλάτος2019 mm——
Ύψος1630 mm1868 mmRange Rover +238 mm
Μεταξόνιο3019 mm2997 mmLotus +22 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Lotus Eletre

Κόστος ανά 100 km6,42
Μηνιαίως80
Ετησίως963

Range Rover Electric

Κόστος ανά 100 km6,57
Μηνιαίως82
Ετησίως985

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Lotus Eletre

Range Rover Electric

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία F

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το Lotus Eletre καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 21,4 kWh/100 km έναντι των 21,9 kWh/100 km στο Range Rover Electric. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 75 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.