Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech προηγείται 7-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Lancia Ypsilon 7,4 kW, Renault 5 E-Tech 11 kW · 0–100 km/h — Lancia Ypsilon 9 s, Renault 5 E-Tech 7,9 s · Βάρος — Lancia Ypsilon 1561 kg, Renault 5 E-Tech 1449 kg.
Lancia Ypsilon
Το Lancia Ypsilon είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, που ανήκει στην κατηγορία Β και προσφέρεται σε δύο εκδόσεις ηλεκτρικής κίνησης, με διαφορετική ισχύ και επιδόσεις.
Renault 5 E-Tech
Το Renault 5 E-Tech είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης κατηγορίας Β με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς (FWD): διαθέτει ισχύ από 95 έως 150 ίππων, προσφέρει αυτονομία έως και 430 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 100 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Lancia YpsilonElectric
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Lancia Ypsilon ή Renault 5 E-Tech — ποιος κερδίζει πού
Renault 5 E-Tech προηγείται 7-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmRenault 5 E-Tech +5 km
- Μπαταρία kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSLancia Ypsilon +6 PS
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWRenault 5 E-Tech +3,6 kW
- Βάρος ↓ kgRenault 5 E-Tech −112 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault 5 E-Tech +17 l
Τεχνικά δεδομένα: Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lancia YpsilonElectric | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 425 km | 430 km | Renault +5 km |
| Μπαταρία | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,4 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 100 kW | 100 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 7,4 kW | 11 kW | Renault +3,6 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 28 min 10–80% | 30 min 15–80% | 2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 10,6 km/min | 9,3 km/min | Lancia +1,3 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 156 PS | 150 PS | Lancia +6 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9 s | 7,9 s | Renault −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 150 km/h | 150 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1561 kg | 1449 kg | Renault −112 kg |
| Χώρος αποσκευών | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Renault |
| Μήκος | 4080 mm | 3922 mm | Lancia +158 mm |
| Πλάτος | 1768 mm | 1774 mm | Renault +6 mm |
| Ύψος | 1440 mm | 1498 mm | Renault +58 mm |
| Μεταξόνιο | 2545 mm | 2540 mm | Lancia +5 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lancia Ypsilon
Renault 5 E-Tech
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Ypsilon
Renault 5 E-Tech
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Renault 5 E-Tech — η μπαταρία των 52 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Lancia Ypsilon, με 51 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Lancia Ypsilon δέχεται έως 100 kW DC, το Renault 5 E-Tech έως 100 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


