Kia EV3 vs Lancia Gamma
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Kia EV3 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Γρήγορη φόρτιση DC — Kia EV3 128 kW, Lancia Gamma 160 kW · Αυτονομία WLTP — Kia EV3 605 km, Lancia Gamma 741 km.
Kia EV3
Το Kia EV3 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει τέσσερις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης με διάφορες αυτονομίες και επιδόσεις.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Kia EV3 vs Lancia Gamma
Kia EV381.4 kWh FWD
Lancia GammaLong Range
Kia EV3 ή Lancia Gamma — ποιος κερδίζει πού
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +136 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +15,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmKia EV3 −1,3 kWh/100 km
- Ισχύς PSLancia Gamma +41 PS
- 0–100 km/h ↓ sKia EV3 −0,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLancia Gamma +32 kW
- Φόρτιση AC kWKia EV3 +4 kW
- Βάρος ↓ kgKia EV3 −325 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +100 l
Τεχνικά δεδομένα: Kia EV3 vs Lancia Gamma
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Kia EV381.4 kWh FWD | Lancia GammaLong Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 605 km | 741 km | Lancia +136 km |
| Μπαταρία | 81,4 kWh | 97,2 kWh | Lancia +15,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,9 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Kia −1,3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 128 kW | 160 kW | Lancia +32 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 7 kW | Kia +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 31 min 10–80% | 27 min 20–80% | 4 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,7 km/min | 16,5 km/min | Lancia +2,8 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 204 PS | 245 PS | Lancia +41 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,7 s | 7,8 s | Kia −0,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 190 km/h | Lancia +20 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1810 kg | 2135 kg | Kia −325 kg |
| Χώρος αποσκευών | 460 l | 560 l | Lancia +100 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4300 mm | 4672 mm | Lancia +372 mm |
| Πλάτος | 1850 mm | 1898 mm | Lancia +48 mm |
| Ύψος | 1560 mm | 1664 mm | Lancia +104 mm |
| Μεταξόνιο | 2680 mm | 2791 mm | Lancia +111 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Kia EV3
Lancia Gamma
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Gamma
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Kia EV3 ή το Lancia Gamma;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 605 km του Kia EV3. Η διαφορά είναι 136 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 460 l στο Kia EV3. Η διαφορά είναι 100 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Kia EV3 δέχεται έως 128 kW DC, το Lancia Gamma έως 160 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Kia EV3 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,9 kWh/100 km έναντι των 16,2 kWh/100 km στο Lancia Gamma. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 195 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





