Geely EX5 vs Leapmotor B10
Geely EX5 προηγείται 5-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Geely EX5 135 kW, Leapmotor B10 168 kW · Κατανάλωση — Geely EX5 15,2 kWh/100 km, Leapmotor B10 17,3 kWh/100 km · Χρόνος φόρτισης 30–80% — Geely EX5 20 min, Leapmotor B10 18 min.
Geely EX5
Το Geely EX5 είναι ένα μικρό crossover της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρει δύο επιλογές μπαταριών με αυτονομία έως και 451 χιλιόμετρα και κίνηση στους μπροστινούς τροχούς.
Leapmotor B10
Το Leapmotor B10 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD): διαθέτει 218 ίππους, αυτονομία έως και 434 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως και 168 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Geely EX5 vs Leapmotor B10
- Geely EX5Ultra
Leapmotor B10Long Range
Geely EX5 ή Leapmotor B10 — ποιος κερδίζει πού
Geely EX5 προηγείται 5-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmGeely EX5 +17 km
- Μπαταρία kWhGeely EX5 +1,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmGeely EX5 −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSLeapmotor B10 +1 PS
- 0–100 km/h ↓ sΧωρίς δεδομένα
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΧωρίς δεδομένα
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLeapmotor B10 +33 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minLeapmotor B10 −2 min
- Βάρος ↓ kgGeely EX5 −30 kg
- Χώρος αποσκευών lGeely EX5 +31 l
Τεχνικά δεδομένα: Geely EX5 vs Leapmotor B10
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Geely EX5 Ultra | Leapmotor B10Long Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 451 km | 434 km | Geely +17 km |
| Μπαταρία | 68,39 kWh | 67,1 kWh | Geely +1,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,2 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | Geely −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 135 kW | 168 kW | Leapmotor +33 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 30–80% ↓ | 20 min | 18 min | Leapmotor −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 11,3 km/min | 12,1 km/min | Leapmotor +0,8 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 217 PS | 218 PS | Leapmotor +1 PS |
| 0–100 km/h ↓ | — | 8 s | — |
| Μέγιστη ταχύτητα | — | 170 km/h | — |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1815 kg | 1845 kg | Geely −30 kg |
| Χώρος αποσκευών | 461 l | 430 l | Geely +31 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4615 mm | 4515 mm | Geely +100 mm |
| Πλάτος | 1901 mm | 1885 mm | Geely +16 mm |
| Ύψος | 1670 mm | 1655 mm | Geely +15 mm |
| Μεταξόνιο | 2750 mm | 2735 mm | Geely +15 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Geely EX5
Leapmotor B10
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Geely EX5
Leapmotor B10
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Geely EX5 ή το Leapmotor B10;
Το Geely EX5 πάει πιο μακριά: 451 km WLTP έναντι των 434 km του Leapmotor B10. Η διαφορά είναι 17 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Geely EX5 και του Leapmotor B10;
Το Geely EX5 έχει FWD και 217 PS. Το Leapmotor B10 έχει RWD και 218 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Geely EX5 δέχεται έως 135 kW DC, το Leapmotor B10 έως 168 kW. Η φόρτιση από το 30% στο 80% διαρκεί 20 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Geely EX5 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,2 kWh/100 km έναντι των 17,3 kWh/100 km στο Leapmotor B10. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 315 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



