Elaris BEO vs Tesla Model Y
Tesla Model Y προηγείται 5-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Elaris BEO 204 PS, Tesla Model Y 514 PS · Χώρος αποσκευών — Elaris BEO 467 l, Tesla Model Y 822 l · Μέγιστη ταχύτητα — Elaris BEO 150 km/h, Tesla Model Y 201 km/h.
Elaris BEO
Το Elaris BEO είναι SUV του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές ισχύος 204 PS: αυτονομία WLTP από 456 έως 489 km.
Tesla Model Y
Το Tesla Model Y είναι ένα SUV της κατηγορίας D και στο έτος μοντέλου 2026 διατίθεται σε τέσσερις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 525 έως 622 χιλιόμετρα και η επιτάχυνση 0-100 km/h από 7,2 έως 3,5 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Elaris BEO vs Tesla Model Y
- Elaris BEOInnovationspaket
Tesla Model YPremium AWD
Elaris BEO ή Tesla Model Y — ποιος κερδίζει πού
Tesla Model Y προηγείται 5-1
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmTesla Model Y +133 km
- Μπαταρία kWhElaris BEO +7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −2 kWh/100 km
- Ισχύς PSTesla Model Y +310 PS
- 0–100 km/h ↓ sΧωρίς δεδομένα
- Μέγιστη ταχύτητα km/hTesla Model Y +51 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lTesla Model Y +355 l
Τεχνικά δεδομένα: Elaris BEO vs Tesla Model Y
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Elaris BEO Innovationspaket | Tesla Model YPremium AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 489 km | 622 km | Tesla +133 km |
| Μπαταρία | 86 kWh | 79 kWh | Elaris +7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,6 kWh/100 km | 15,6 kWh/100 km | Tesla −2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | — | 250 kW | — |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης 20–80% ↓ | 45 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 6,5 km/min | — | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 204 PS | 514 PS | Tesla +310 PS |
| 0–100 km/h ↓ | — | 4,6 s | — |
| Μέγιστη ταχύτητα | 150 km/h | 201 km/h | Tesla +51 km/h |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1997 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 467 l | 822 l | Tesla +355 l |
| Μήκος | — | 4790 mm | — |
| Πλάτος | — | 1920 mm | — |
| Ύψος | — | 1624 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2890 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Elaris BEO
Tesla Model Y
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Elaris BEO
Tesla Model Y
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Elaris BEO ή το Tesla Model Y;
Το Tesla Model Y πάει πιο μακριά: 622 km WLTP έναντι των 489 km του Elaris BEO. Η διαφορά είναι 133 km.
Γιατί το Elaris BEO έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Tesla Model Y;
Το Elaris BEO διαθέτει 86 kWh και καλύπτει 489 km, ενώ το Tesla Model Y με την μπαταρία των 79 kWh κάνει 622 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 17,6 έναντι 15,6 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Elaris BEO και του Tesla Model Y;
Το Elaris BEO έχει FWD και 204 PS. Το Tesla Model Y έχει AWD και 514 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Elaris BEO ή το Tesla Model Y;
Το Tesla Model Y είναι ισχυρότερο: 514 PS έναντι των 204 PS του Elaris BEO. Η διαφορά είναι 310 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





