Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Škoda Elroq 29 min · Γρήγορη φόρτιση DC — Changan Deepal S05 200 kW, Škoda Elroq 165 kW · 0–100 km/h — Changan Deepal S05 7,5 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Changan Deepal S05
Το Changan Deepal S05 είναι SUV του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές: RWD Max με αυτονομία WLTP 488 km και AWD Max ισχύος 435 PS.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
- Changan Deepal S05RWD Max
Škoda Elroq85x
Changan Deepal S05 ή Škoda Elroq — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 5-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmŠkoda Elroq +88 km
- Μπαταρία kWhŠkoda Elroq +8,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWChangan Deepal S05 +35 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
- Βάρος ↓ kgChangan Deepal S05 −192 kg
- Χώρος αποσκευών lChangan Deepal S05 +22 l
Τεχνικά δεδομένα: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Changan Deepal S05 RWD Max | Škoda Elroq85x | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 488 km | 576 km | Škoda +88 km |
| Μπαταρία | 68,8 kWh | 77 kWh | Škoda +8,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,9 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −0,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 200 kW | 165 kW | Changan +35 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 23 min | 29 min | Changan −6 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,9 km/min | 13,9 km/min | Changan +1 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 272 PS | 299 PS | Škoda +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 6,2 s | Škoda −1,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1940 kg | 2132 kg | Changan −192 kg |
| Χώρος αποσκευών | 492 l | 470 l | Changan +22 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4598 mm | 4488 mm | Changan +110 mm |
| Πλάτος | 1900 mm | 1884 mm | Changan +16 mm |
| Ύψος | 1600 mm | 1620 mm | Škoda +20 mm |
| Μεταξόνιο | 2880 mm | 2766 mm | Changan +114 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Changan Deepal S05 ή το Škoda Elroq;
Το Škoda Elroq πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 488 km του Changan Deepal S05. Η διαφορά είναι 88 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Changan Deepal S05 και του Škoda Elroq;
Το Changan Deepal S05 έχει RWD και 272 PS. Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Changan Deepal S05 δέχεται έως 200 kW DC, το Škoda Elroq έως 165 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 23 και 29 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Škoda Elroq καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,5 kWh/100 km έναντι των 15,9 kWh/100 km στο Changan Deepal S05. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 60 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




