BYD Sealion 7 vs SERES 5
BYD Sealion 7 προηγείται 6-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BYD Sealion 7 230 kW, SERES 5 100 kW · Χώρος αποσκευών — BYD Sealion 7 520 l, SERES 5 450 l · Μπαταρία — BYD Sealion 7 91,3 kWh, SERES 5 80 kWh.
BYD Sealion 7
Το BYD Sealion 7 είναι SUV του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 456 έως 502 km, ισχύς από 312 έως 530 PS.
SERES 5
Το SERES 5 είναι ένα SUV της κατηγορίας D με τετρακίνηση και αυτονομία έως και 480 χιλιόμετρα (σύμφωνα με το πρότυπο WLTP), προσφέροντας μια ιπποδύναμη 490 ίππων.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Sealion 7 vs SERES 5
BYD Sealion 7Excellence AWD
SERES 5Long Range AWD
BYD Sealion 7 ή SERES 5 — ποιος κερδίζει πού
BYD Sealion 7 προηγείται 6-1
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBYD Sealion 7 +22 km
- Μπαταρία kWhBYD Sealion 7 +11,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSERES 5 −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Sealion 7 +40 PS
- 0–100 km/h ↓ sΚαμία διαφορά
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Sealion 7 +15 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBYD Sealion 7 +130 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lBYD Sealion 7 +70 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Sealion 7 vs SERES 5
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Sealion 7Excellence AWD | SERES 5Long Range AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 502 km | 480 km | BYD +22 km |
| Μπαταρία | 91,3 kWh | 80 kWh | BYD +11,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,2 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | SERES −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 230 kW | 100 kW | BYD +130 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,6 km/min | — | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 530 PS | 490 PS | BYD +40 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 4,5 s | Καμία διαφορά |
| Μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h | 200 km/h | BYD +15 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2435 kg | — | — |
| Χώρος αποσκευών | 520 l | 450 l | BYD +70 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο SERES |
| Μήκος | 4830 mm | 4700 mm | BYD +130 mm |
| Πλάτος | — | 1930 mm | — |
| Ύψος | — | 1625 mm | — |
| Μεταξόνιο | 2930 mm | 2880 mm | BYD +50 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Sealion 7
SERES 5
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Sealion 7
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Sealion 7 ή το SERES 5;
Το BYD Sealion 7 πάει πιο μακριά: 502 km WLTP έναντι των 480 km του SERES 5. Η διαφορά είναι 22 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το SERES 5 — η μπαταρία των 80 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Sealion 7, με 91,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το BYD Sealion 7 χωράει περισσότερο: 520 l έναντι των 450 l στο SERES 5. Η διαφορά είναι 70 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BYD Sealion 7 δέχεται έως 230 kW DC, το SERES 5 έως 100 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





