BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
BYD Sealion 7 προηγείται 9-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BYD Sealion 7 11 kW, Cadillac Optiq 22 kW · Ισχύς — BYD Sealion 7 530 PS, Cadillac Optiq 281 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — BYD Sealion 7 230 kW, Cadillac Optiq 150 kW.
BYD Sealion 7
Το BYD Sealion 7 είναι SUV του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 456 έως 502 km, ισχύς από 312 έως 530 PS.
Cadillac Optiq
Το Cadillac Optiq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, με τετρακίνηση και αυτονομία έως και 425 χιλιόμετρα σύμφωνα με τον κύκλο δοκιμών WLTP.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
BYD Sealion 7Excellence AWD
Cadillac OptiqAWD
BYD Sealion 7 ή Cadillac Optiq — ποιος κερδίζει πού
BYD Sealion 7 προηγείται 9-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBYD Sealion 7 +77 km
- Μπαταρία kWhBYD Sealion 7 +16,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Sealion 7 +249 PS
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −1,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Sealion 7 +31 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBYD Sealion 7 +80 kW
- Φόρτιση AC kWCadillac Optiq +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minBYD Sealion 7 −11 min
- Βάρος ↓ kgCadillac Optiq −59 kg
- Χώρος αποσκευών lBYD Sealion 7 +77 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Sealion 7Excellence AWD | Cadillac OptiqAWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 502 km | 425 km | BYD +77 km |
| Μπαταρία | 91,3 kWh | 75 kWh | BYD +16,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,6 kWh/100 km | BYD −1,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 230 kW | 150 kW | BYD +80 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Cadillac +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | 35 min | BYD −11 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,6 km/min | 8,5 km/min | BYD +6,1 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 530 PS | 281 PS | BYD +249 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 6,3 s | BYD −1,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h | 184 km/h | BYD +31 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2435 kg | 2376 kg | Cadillac −59 kg |
| Χώρος αποσκευών | 520 l | 443 l | BYD +77 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Cadillac |
| Μήκος | 4830 mm | 4820 mm | BYD +10 mm |
| Πλάτος | — | 1937 mm | — |
| Ύψος | — | 1644 mm | — |
| Μεταξόνιο | 2930 mm | 2954 mm | Cadillac +24 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Sealion 7
Cadillac Optiq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Sealion 7
Cadillac Optiq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Sealion 7 ή το Cadillac Optiq;
Το BYD Sealion 7 πάει πιο μακριά: 502 km WLTP έναντι των 425 km του Cadillac Optiq. Η διαφορά είναι 77 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Cadillac Optiq — η μπαταρία των 75 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Sealion 7, με 91,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BYD Sealion 7 ή το Cadillac Optiq;
Το BYD Sealion 7 είναι ισχυρότερο: 530 PS έναντι των 281 PS του Cadillac Optiq. Η διαφορά είναι 249 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το BYD Sealion 7 χωράει περισσότερο: 520 l έναντι των 443 l στο Cadillac Optiq. Η διαφορά είναι 77 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





