BYD Atto 8 vs BYD Tang
BYD Atto 8 προηγείται 3-2
Μεγαλύτερες διαφορές: 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, BYD Tang 4,9 s · Κατανάλωση — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, BYD Tang 24 kWh/100 km · Αυτονομία WLTP — BYD Atto 8 653 km, BYD Tang 530 km.
BYD Atto 8
Το BYD Atto 8 είναι ένα επταθέσιο SUV της κατηγορίας E με μπαταρία 115 kWh: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 602 έως 653 χιλιόμετρα και η ισχύς από 462 έως 775 ίππους.
BYD Tang
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας Ε, με ισχυρό κινητήρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Atto 8 vs BYD Tang
BYD Atto 8Design
BYD TangFlagship
BYD Atto 8 ή BYD Tang — ποιος κερδίζει πού
BYD Atto 8 προηγείται 3-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBYD Atto 8 +123 km
- Μπαταρία kWhBYD Atto 8 +6,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −6,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Tang +55 PS
- 0–100 km/h ↓ sBYD Tang −3,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΧωρίς δεδομένα
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lΧωρίς δεδομένα
Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 8 vs BYD Tang
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Atto 8Design | BYD TangFlagship | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 653 km | 530 km | BYD +123 km |
| Μπαταρία | 115 kWh | 108,8 kWh | BYD +6,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,6 kWh/100 km | 24 kWh/100 km | BYD −6,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | — | 170 kW | — |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 46 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 8,1 km/min | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 462 PS | 517 PS | BYD +55 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 4,9 s | BYD −3,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | — | 190 km/h | — |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 2630 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | — | 235 l | — |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο BYD |
| Μήκος | 5040 mm | 4970 mm | BYD +70 mm |
| Πλάτος | 1996 mm | 1955 mm | BYD +41 mm |
| Ύψος | 1760 mm | 1745 mm | BYD +15 mm |
| Μεταξόνιο | — | 2820 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Atto 8
BYD Tang
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Atto 8
BYD Tang
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Atto 8 ή το BYD Tang;
Το BYD Atto 8 πάει πιο μακριά: 653 km WLTP έναντι των 530 km του BYD Tang. Η διαφορά είναι 123 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Atto 8 και του BYD Tang;
Το BYD Atto 8 έχει RWD και 462 PS. Το BYD Tang έχει AWD και 517 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BYD Tang — η μπαταρία των 108,8 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Atto 8, με 115 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το BYD Atto 8 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 17,6 kWh/100 km έναντι των 24 kWh/100 km στο BYD Tang. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 960 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




