BMW iX4 vs Xpeng G6

BMW iX4 προηγείται 6-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW iX4 21 min, Xpeng G6 12 min · Ισχύς — BMW iX4 469 PS, Xpeng G6 296 PS · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Xpeng G6 525 km.

BMW iX4

Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.

Xpeng G6

Το Xpeng G6 είναι ένα crossover στην κατηγορία D, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης και υποστηρίζει ταχεία φόρτιση συνεχούς ρεύματος (DC) έως και 451 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Xpeng G6

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX4 ή Xpeng G6 — ποιος κερδίζει πού

BMW iX4 προηγείται 6-4

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +303 km
    BMW iX4
    828
    Xpeng G6
    525
  • Μπαταρία kWhBMW iX4 +28,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Xpeng G6
    80
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1,8 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Xpeng G6
    17,5
  • Ισχύς PSBMW iX4 +173 PS
    BMW iX4
    469
    Xpeng G6
    296
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,8 s
    BMW iX4
    4,9
    Xpeng G6
    6,7
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +8 km/h
    BMW iX4
    210
    Xpeng G6
    202
  • BMW iX4
    400
    Xpeng G6
    451
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BMW iX4
    11
    Xpeng G6
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minXpeng G6 −9 min
    BMW iX4
    21
    Xpeng G6
    12
  • Βάρος ↓ kgXpeng G6 −190 kg
    BMW iX4
    2305
    Xpeng G6
    2115
  • Χώρος αποσκευών lXpeng G6 +81 l
    BMW iX4
    490
    Xpeng G6
    571

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Xpeng G6

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Xpeng G6
Βασικές παράμετροι BMW iX4
50 xDrive
Xpeng G6
Long Range RWD
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP828 km525 kmBMW +303 km
Μπαταρία108,7 kWh80 kWhBMW +28,7 kWh
Κατανάλωση ↓15,7 kWh/100 km17,5 kWh/100 kmBMW −1,8 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC400 kW451 kWXpeng +51 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓21 min12 minXpeng −9 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης27,6 km/min30,6 km/minXpeng +3 km/min
Τάση800 V800 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς469 PS296 PSBMW +173 PS
0–100 km/h ↓4,9 s6,7 sBMW −1,8 s
Μέγιστη ταχύτητα210 km/h202 km/hBMW +8 km/h
ΚίνησηAWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2305 kg2115 kgXpeng −190 kg
Χώρος αποσκευών490 l571 lXpeng +81 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4782 mm4758 mmBMW +24 mm
Πλάτος1895 mm1920 mmXpeng +25 mm
Ύψος1595 mm1650 mmXpeng +55 mm
Μεταξόνιο2897 mm2890 mmBMW +7 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX4

Κόστος ανά 100 km4,71
Μηνιαίως59
Ετησίως707

Xpeng G6

Κόστος ανά 100 km5,25
Μηνιαίως66
Ετησίως788

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX4

Xpeng G6

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία D

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Xpeng G6;

Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 525 km του Xpeng G6. Η διαφορά είναι 303 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Xpeng G6;

Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Xpeng G6 έχει RWD και 296 PS.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το Xpeng G6;

Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 296 PS του Xpeng G6. Η διαφορά είναι 173 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Xpeng G6 χωράει περισσότερο: 571 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 81 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.