BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
Volvo EX60 Cross Country προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BMW iX4 11 kW, Volvo EX60 Cross Country 22 kW · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Volvo EX60 Cross Country 640 km · Μπαταρία — BMW iX4 108,7 kWh, Volvo EX60 Cross Country 90 kWh.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Volvo EX60 Cross Country
Το Volvo EX60 Cross Country είναι ένα SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις με τετρακίνηση και υψηλή ιπποδύναμη.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
BMW iX450 xDrive
Volvo EX60 Cross CountryP10 AWD
BMW iX4 ή Volvo EX60 Cross Country — ποιος κερδίζει πού
Volvo EX60 Cross Country προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +188 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +18,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSVolvo EX60 Cross Country +41 PS
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 Cross Country −0,2 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWVolvo EX60 Cross Country +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minVolvo EX60 Cross Country −3 min
- Βάρος ↓ kgVolvo EX60 Cross Country −10 kg
- Χώρος αποσκευών lVolvo EX60 Cross Country +33 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Volvo EX60 Cross CountryP10 AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 640 km | BMW +188 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 90 kWh | BMW +18,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | BMW −0,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 400 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Volvo +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Volvo −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 24,9 km/min | BMW +2,7 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 510 PS | Volvo +41 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,7 s | Volvo −0,2 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2295 kg | Volvo −10 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 523 l | Volvo +33 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4803 mm | Volvo +21 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1899 mm | Volvo +4 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1635 mm | Volvo +40 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2970 mm | Volvo +73 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Volvo EX60 Cross Country
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Volvo EX60 Cross Country
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Volvo EX60 Cross Country;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 640 km του Volvo EX60 Cross Country. Η διαφορά είναι 188 km.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Volvo EX60 Cross Country έως 400 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το BMW iX4 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,7 kWh/100 km έναντι των 16,2 kWh/100 km στο Volvo EX60 Cross Country. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 75 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



