BMW iX4 vs Porsche Macan
BMW iX4 προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Porsche Macan 270 kW · Ισχύς — BMW iX4 469 PS, Porsche Macan 360 PS · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Porsche Macan 641 km.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Porsche Macan
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, διαθέσιμο σε πέντε διαφορετικές εκδόσεις κινητήρα, με ισχύ από 360 έως 639 ίππους.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Porsche Macan
BMW iX450 xDrive- Porsche MacanMacan
BMW iX4 ή Porsche Macan — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 6-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +187 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +13,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1,3 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +109 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPorsche Macan +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +130 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgPorsche Macan −85 kg
- Χώρος αποσκευών lPorsche Macan +50 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Porsche Macan
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Porsche Macan Macan | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 641 km | BMW +187 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 95 kWh | BMW +13,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 17 kWh/100 km | BMW −1,3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 270 kW | BMW +130 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 21 min | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 21,4 km/min | BMW +6,2 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 360 PS | BMW +109 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5,7 s | BMW −0,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 220 km/h | Porsche +10 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2220 kg | Porsche −85 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 540 l | Porsche +50 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BMW |
| Μήκος | 4782 mm | 4784 mm | Porsche +2 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1938 mm | Porsche +43 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1623 mm | Porsche +28 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2893 mm | BMW +4 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Porsche Macan
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Porsche Macan
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Porsche Macan;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 641 km του Porsche Macan. Η διαφορά είναι 187 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Porsche Macan;
Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Porsche Macan έχει RWD και 360 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BMW iX4 — η μπαταρία των 108,7 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Porsche Macan, με 95 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Porsche Macan έως 270 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 21 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




