BMW iX4 vs MG S6 EV
BMW iX4 προηγείται 8-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, MG S6 EV 144 kW · Ισχύς — BMW iX4 469 PS, MG S6 EV 244 PS · Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW iX4 21 min, MG S6 EV 38 min.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
MG S6 EV
Το MG S6 EV είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία D, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις κίνησης με διαφορετική ισχύ και διαμόρφωση του συστήματος μετάδοσης.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs MG S6 EV
BMW iX4 ή MG S6 EV — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 8-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +298 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +34,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,9 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +225 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +256 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −17 min
- Βάρος ↓ kgMG S6 EV −397 kg
- Χώρος αποσκευών lMG S6 EV +184 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs MG S6 EV
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | MG S6 EVRWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 530 km | BMW +298 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 74,3 kWh | BMW +34,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,6 kWh/100 km | BMW −0,9 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 144 kW | BMW +256 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 38 min | BMW −17 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 9,8 km/min | BMW +17,8 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 244 PS | BMW +225 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 7,3 s | BMW −2,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 1908 kg | MG −397 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 674 l | MG +184 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4708 mm | BMW +74 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1912 mm | MG +17 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1672 mm | MG +77 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2835 mm | BMW +62 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
MG S6 EV
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το MG S6 EV;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 530 km του MG S6 EV. Η διαφορά είναι 298 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του MG S6 EV;
Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το MG S6 EV έχει RWD και 244 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το MG S6 EV;
Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 244 PS του MG S6 EV. Η διαφορά είναι 225 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το MG S6 EV χωράει περισσότερο: 674 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 184 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.







