BMW iX4 vs MG IM6
BMW iX4 προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — BMW iX4 490 l, MG IM6 665 l · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, MG IM6 625 km · Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW iX4 21 min, MG IM6 17 min.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
MG IM6
Το MG IM6 είναι ένα SUV της κατηγορίας D που προσφέρει υψηλή ιπποδύναμη και δυνατότητα ταχείας φόρτισης συνεχούς ρεύματος (DC) έως και 396 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs MG IM6
BMW iX4 ή MG IM6 — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +203 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +12,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +62 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMG IM6 +25 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +4 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minMG IM6 −4 min
- Βάρος ↓ kgBMW iX4 −15 kg
- Χώρος αποσκευών lMG IM6 +175 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs MG IM6
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | MG IM6Premium | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 625 km | BMW +203 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 96,5 kWh | BMW +12,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | BMW −2,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 396 kW | BMW +4 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 17 min | MG −4 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 25,7 km/min | BMW +1,9 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 407 PS | BMW +62 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5,4 s | BMW −0,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 235 km/h | MG +25 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2320 kg | BMW −15 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 665 l | MG +175 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4904 mm | MG +122 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1988 mm | MG +93 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1669 mm | MG +74 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2950 mm | MG +53 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
MG IM6
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το MG IM6;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 625 km του MG IM6. Η διαφορά είναι 203 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του MG IM6;
Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το MG IM6 έχει RWD και 407 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το MG IM6 χωράει περισσότερο: 665 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 175 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το MG IM6 έως 396 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 17 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.







