BMW iX4 vs Kia EV6
BMW iX4 προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — BMW iX4 469 PS, Kia EV6 229 PS · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Kia EV6 7,7 s · Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Kia EV6 258 kW.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Kia EV6
Το Kia EV6 είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές εκδόσεις κίνησης και μπαταριών με διάφορη ισχύ και αυτονομία.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Kia EV6
BMW iX4 ή Kia EV6 — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +246 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +24,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +240 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +25 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +142 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minKia EV6 −3 min
- Βάρος ↓ kgKia EV6 −330 kg
- Χώρος αποσκευών lΚαμία διαφορά
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Kia EV6
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Kia EV684 kWh RWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 582 km | BMW +246 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 84 kWh | BMW +24,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | BMW −0,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 258 kW | BMW +142 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Kia −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 22,6 km/min | BMW +5 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 229 PS | BMW +240 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 7,7 s | BMW −2,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 185 km/h | BMW +25 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 1975 kg | Kia −330 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 490 l | Καμία διαφορά |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4695 mm | BMW +87 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1890 mm | BMW +5 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1550 mm | BMW +45 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2900 mm | Kia +3 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Kia EV6
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Kia EV6;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 582 km του Kia EV6. Η διαφορά είναι 246 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Kia EV6;
Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Kia EV6 έχει RWD και 229 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το Kia EV6;
Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 229 PS του Kia EV6. Η διαφορά είναι 240 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Kia EV6 έως 258 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.







