BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N
Ισοπαλία: 5-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Hyundai Ioniq 5 N 448 km · Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Hyundai Ioniq 5 N 239 kW · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Hyundai Ioniq 5 N
Ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας D υψηλών επιδόσεων, που προσφέρει επιτάχυνση από 0-100 km/h σε 3,4 s.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N
BMW iX450 xDrive
Hyundai Ioniq 5 NN
BMW iX4 ή Hyundai Ioniq 5 N — ποιος κερδίζει πού
Ισοπαλία: 5-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +380 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +24,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −5,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSHyundai Ioniq 5 N +140 PS
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −1,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hHyundai Ioniq 5 N +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +161 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minHyundai Ioniq 5 N −3 min
- Βάρος ↓ kgHyundai Ioniq 5 N −105 kg
- Χώρος αποσκευών lBMW iX4 +10 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Hyundai Ioniq 5 NN | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 448 km | BMW +380 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 84 kWh | BMW +24,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 21,2 kWh/100 km | BMW −5,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 239 kW | BMW +161 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Hyundai −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 17,4 km/min | BMW +10,2 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 609 PS | Hyundai +140 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 3,4 s | Hyundai −1,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 260 km/h | Hyundai +50 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2200 kg | Hyundai −105 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 480 l | BMW +10 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4715 mm | BMW +67 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1940 mm | Hyundai +45 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1585 mm | BMW +10 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 3000 mm | Hyundai +103 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Hyundai Ioniq 5 N
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Hyundai Ioniq 5 N
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Hyundai Ioniq 5 N;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 448 km του Hyundai Ioniq 5 N. Η διαφορά είναι 380 km.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Hyundai Ioniq 5 N έως 239 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το BMW iX4 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,7 kWh/100 km έναντι των 21,2 kWh/100 km στο Hyundai Ioniq 5 N. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 825 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.






