Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 2
Audi Q4 Sportback e-tron προηγείται 8-0
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Audi Q4 Sportback e-tron 286 PS, BYD Atto 2 204 PS · Αυτονομία WLTP — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, BYD Atto 2 430 km · Κατανάλωση — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, BYD Atto 2 17,4 kWh/100 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Το Audi Q4 Sportback e-tron είναι SUV coupe του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2027 σε τέσσερις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 451 έως 576 km, ισχύς από 204 έως 340 PS.
BYD Atto 2
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C που προσφέρει δύο επιλογές κίνησης, με διαφορετική χωρητικότητα μπαταριών και μέγιστη ισχύ.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 2
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
BYD Atto 2Comfort
Audi Q4 Sportback e-tron ή BYD Atto 2 — ποιος κερδίζει πού
Audi Q4 Sportback e-tron προηγείται 8-0
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi Q4 Sportback e-tron +146 km
- Μπαταρία kWhAudi Q4 Sportback e-tron +12,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −4 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi Q4 Sportback e-tron +82 PS
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −1,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hAudi Q4 Sportback e-tron +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi Q4 Sportback e-tron +10 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lAudi Q4 Sportback e-tron +77 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 2
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | BYD Atto 2Comfort | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 576 km | 430 km | Audi +146 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 64,8 kWh | Audi +12,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,4 kWh/100 km | 17,4 kWh/100 km | Audi −4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 155 kW | Audi +10 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 25 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 12 km/min | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 286 PS | 204 PS | Audi +82 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 7,9 s | Audi −1,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 160 km/h | Audi +20 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1720 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 527 l | 450 l | Audi +77 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο BYD |
| Μήκος | — | 4310 mm | — |
| Πλάτος | — | 1830 mm | — |
| Ύψος | — | 1675 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2620 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi Q4 Sportback e-tron
BYD Atto 2
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi Q4 Sportback e-tron
BYD Atto 2
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi Q4 Sportback e-tron ή το BYD Atto 2;
Το Audi Q4 Sportback e-tron πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 430 km του BYD Atto 2. Η διαφορά είναι 146 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Audi Q4 Sportback e-tron και του BYD Atto 2;
Το Audi Q4 Sportback e-tron έχει RWD και 286 PS. Το BYD Atto 2 έχει FWD και 204 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BYD Atto 2 — η μπαταρία των 64,8 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Audi Q4 Sportback e-tron, με 77 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Audi Q4 Sportback e-tron ή το BYD Atto 2;
Το Audi Q4 Sportback e-tron είναι ισχυρότερο: 286 PS έναντι των 204 PS του BYD Atto 2. Η διαφορά είναι 82 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




