BYD Atto 2 vs Smart #1

Smart #1 προηγείται 7-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BYD Atto 2 11 kW, Smart #1 22 kW · Χώρος αποσκευών — BYD Atto 2 450 l, Smart #1 323 l · Ισχύς — BYD Atto 2 204 PS, Smart #1 272 PS.

BYD Atto 2

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C που προσφέρει δύο επιλογές κίνησης, με διαφορετική χωρητικότητα μπαταριών και μέγιστη ισχύ.

Smart #1

Το Smart #1 είναι ηλεκτρικό SUV του τμήματος C σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 310 έως 440 km, ισχύς από 272 έως 428 PS.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Atto 2 vs Smart #1

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BYD Atto 2 ή Smart #1 — ποιος κερδίζει πού

Smart #1 προηγείται 7-4

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmSmart #1 +10 km
    BYD Atto 2
    430
    Smart #1
    440
  • Μπαταρία kWhSmart #1 +1,2 kWh
    BYD Atto 2
    64,8
    Smart #1
    66
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSmart #1 −1 kWh/100 km
    BYD Atto 2
    17,4
    Smart #1
    16,4
  • Ισχύς PSSmart #1 +68 PS
    BYD Atto 2
    204
    Smart #1
    272
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #1 −1,2 s
    BYD Atto 2
    7,9
    Smart #1
    6,7
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hSmart #1 +20 km/h
    BYD Atto 2
    160
    Smart #1
    180
  • BYD Atto 2
    155
    Smart #1
    150
  • Φόρτιση AC kWSmart #1 +11 kW
    BYD Atto 2
    11
    Smart #1
    22
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBYD Atto 2 −5 min
    BYD Atto 2
    25
    Smart #1
    30
  • Βάρος ↓ kgBYD Atto 2 −100 kg
    BYD Atto 2
    1720
    Smart #1
    1820
  • Χώρος αποσκευών lBYD Atto 2 +127 l
    BYD Atto 2
    450
    Smart #1
    323

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 2 vs Smart #1

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 2 vs Smart #1
Βασικές παράμετροι BYD Atto 2
Comfort
Smart #1
Pro+
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP430 km440 kmSmart +10 km
Μπαταρία64,8 kWh66 kWhSmart +1,2 kWh
Κατανάλωση ↓17,4 kWh/100 km16,4 kWh/100 kmSmart −1 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC155 kW150 kWBYD +5 kW
Φόρτιση AC11 kW22 kWSmart +11 kW
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓25 min30 minBYD −5 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης12 km/min10,3 km/minBYD +1,7 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς204 PS272 PSSmart +68 PS
0–100 km/h ↓7,9 s6,7 sSmart −1,2 s
Μέγιστη ταχύτητα160 km/h180 km/hSmart +20 km/h
ΚίνησηFWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1720 kg1820 kgBYD −100 kg
Χώρος αποσκευών450 l323 lBYD +127 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4310 mm4270 mmBYD +40 mm
Πλάτος1830 mm1822 mmBYD +8 mm
Ύψος1675 mm1636 mmBYD +39 mm
Μεταξόνιο2620 mm2750 mmSmart +130 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BYD Atto 2

Κόστος ανά 100 km5,22
Μηνιαίως65
Ετησίως783

Smart #1

Κόστος ανά 100 km4,92
Μηνιαίως61
Ετησίως738

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BYD Atto 2

Smart #1

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Atto 2 ή το Smart #1;

Το Smart #1 πάει πιο μακριά: 440 km WLTP έναντι των 430 km του BYD Atto 2. Η διαφορά είναι 10 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Atto 2 και του Smart #1;

Το BYD Atto 2 έχει FWD και 204 PS. Το Smart #1 έχει RWD και 272 PS.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BYD Atto 2 ή το Smart #1;

Το Smart #1 είναι ισχυρότερο: 272 PS έναντι των 204 PS του BYD Atto 2. Η διαφορά είναι 68 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το BYD Atto 2 χωράει περισσότερο: 450 l έναντι των 323 l στο Smart #1. Η διαφορά είναι 127 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.