Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Audi A2 e-tron προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Αυτονομία WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, Leapmotor B05 482 km · Μπαταρία — Audi A2 e-tron 79 kWh, Leapmotor B05 67,1 kWh · Χώρος αποσκευών — Audi A2 e-tron 396 l, Leapmotor B05 345 l.
Audi A2 e-tron
Το Audi A2 e-tron είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρεται σε τέσσερις διαμορφώσεις κίνησης με αυτονομία WLTP έως και 646 χιλιόμετρα.
Leapmotor B05
Το Leapmotor B05 είναι hatchback του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές ισχύος 218 PS: αυτονομία WLTP από 401 έως 482 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Audi A2 e-tron170 kW
Leapmotor B05Design 67 kWh
Audi A2 e-tron ή Leapmotor B05 — ποιος κερδίζει πού
Audi A2 e-tron προηγείται 6-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi A2 e-tron +164 km
- Μπαταρία kWhAudi A2 e-tron +11,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −2 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi A2 e-tron +13 PS
- 0–100 km/h ↓ sLeapmotor B05 −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLeapmotor B05 +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi A2 e-tron +15 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgLeapmotor B05 −73 kg
- Χώρος αποσκευών lAudi A2 e-tron +51 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi A2 e-tron170 kW | Leapmotor B05Design 67 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 646 km | 482 km | Audi +164 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 67,1 kWh | Audi +11,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | Audi −2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 168 kW | Audi +15 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 29 min 10–80% | 17 min 30–80% | 12 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,6 km/min | 14,2 km/min | Audi +1,4 km/min |
| Τάση | — | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 218 PS | Audi +13 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 6,7 s | Leapmotor −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 170 km/h | Leapmotor +10 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1910 kg | 1837 kg | Leapmotor −73 kg |
| Χώρος αποσκευών | 396 l | 345 l | Audi +51 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | — | 4430 mm | — |
| Πλάτος | — | 1880 mm | — |
| Ύψος | — | 1520 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2735 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi A2 e-tron
Leapmotor B05
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi A2 e-tron
Leapmotor B05
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi A2 e-tron ή το Leapmotor B05;
Το Audi A2 e-tron πάει πιο μακριά: 646 km WLTP έναντι των 482 km του Leapmotor B05. Η διαφορά είναι 164 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Audi A2 e-tron χωράει περισσότερο: 396 l έναντι των 345 l στο Leapmotor B05. Η διαφορά είναι 51 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi A2 e-tron δέχεται έως 183 kW DC, το Leapmotor B05 έως 168 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Audi A2 e-tron καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 13,9 kWh/100 km έναντι των 15,9 kWh/100 km στο Leapmotor B05. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 300 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




