Audi A2 e-tron vs GAC Aion UT
Audi A2 e-tron προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Audi A2 e-tron 183 kW, GAC Aion UT 87 kW · Αυτονομία WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, GAC Aion UT 430 km · Μπαταρία — Audi A2 e-tron 79 kWh, GAC Aion UT 60 kWh.
Audi A2 e-tron
Το Audi A2 e-tron είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρεται σε τέσσερις διαμορφώσεις κίνησης με αυτονομία WLTP έως και 646 χιλιόμετρα.
GAC Aion UT
Το GAC Aion UT είναι ένα ηλεκτρικό hatchback της κατηγορίας C που προσφέρει αυτονομία 430 χιλιομέτρων στον κύκλο WLTP και επιτάχυνση από 0 στα 100 km/h σε 7,3 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi A2 e-tron vs GAC Aion UT
Audi A2 e-tron170 kW
GAC Aion UT60 kWh
Audi A2 e-tron ή GAC Aion UT — ποιος κερδίζει πού
Audi A2 e-tron προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi A2 e-tron +216 km
- Μπαταρία kWhAudi A2 e-tron +19 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −2,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi A2 e-tron +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sAudi A2 e-tron −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi A2 e-tron +96 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minAudi A2 e-tron −3 min
- Βάρος ↓ kgGAC Aion UT −265 kg
- Χώρος αποσκευών lGAC Aion UT +44 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi A2 e-tron vs GAC Aion UT
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi A2 e-tron170 kW | GAC Aion UT60 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 646 km | 430 km | Audi +216 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 60 kWh | Audi +19 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Audi −2,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 87 kW | Audi +96 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 32 min | Audi −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,6 km/min | 9,4 km/min | Audi +6,2 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 204 PS | Audi +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 7,3 s | Audi −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 160 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1910 kg | 1645 kg | GAC −265 kg |
| Χώρος αποσκευών | 396 l | 440 l | GAC +44 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | — | 4270 mm | — |
| Πλάτος | — | 1850 mm | — |
| Ύψος | — | 1575 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2750 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi A2 e-tron
GAC Aion UT
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi A2 e-tron
GAC Aion UT
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi A2 e-tron ή το GAC Aion UT;
Το Audi A2 e-tron πάει πιο μακριά: 646 km WLTP έναντι των 430 km του GAC Aion UT. Η διαφορά είναι 216 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Audi A2 e-tron και του GAC Aion UT;
Το Audi A2 e-tron έχει RWD και 231 PS. Το GAC Aion UT έχει FWD και 204 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το GAC Aion UT χωράει περισσότερο: 440 l έναντι των 396 l στο Audi A2 e-tron. Η διαφορά είναι 44 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi A2 e-tron δέχεται έως 183 kW DC, το GAC Aion UT έως 87 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 29 και 32 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




