Porsche Taycan vs Xpeng P7+

Porsche Taycan fører 5 til 4

Største forskelle: Opladning 10–80% — Porsche Taycan 18 min, Xpeng P7+ 12 min · Bagagerum — Porsche Taycan 407 l, Xpeng P7+ 573 l · DC-opladning — Porsche Taycan 320 kW, Xpeng P7+ 446 kW.

Porsche Taycan

Porsche Taycan er en sedan i E-segmentet: i årgang 2027 i 11 versioner, WLTP-rækkevidde fra 555 til 700 km, effekt fra 408 til 789 hk og DC-opladning op til 320 kW.

Xpeng P7+

En elektrisk sedan i E-segmentet, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter med en rækkevidde (WLTP) op til 530 km og mulighed for hurtig opladning (DC).

Profil mod markedet: Porsche Taycan vs Xpeng P7+

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Porsche Taycan eller Xpeng P7+ — hvem vinder hvor

Porsche Taycan fører 5 til 4

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmPorsche Taycan +170 km
    Porsche Taycan
    700
    Xpeng P7+
    530
  • Batteri kWhPorsche Taycan +22,1 kWh
    Porsche Taycan
    97
    Xpeng P7+
    74,9
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmIngen forskel
    Porsche Taycan
    16,4
    Xpeng P7+
    16,4
  • Effekt hkPorsche Taycan +122 hk
    Porsche Taycan
    435
    Xpeng P7+
    313
  • 0–100 km/t ↓ sPorsche Taycan −1,4 s
    Porsche Taycan
    4,8
    Xpeng P7+
    6,2
  • Topfart km/hPorsche Taycan +30 km/h
    Porsche Taycan
    230
    Xpeng P7+
    200
  • DC-opladning kWXpeng P7+ +126 kW
    Porsche Taycan
    320
    Xpeng P7+
    446
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Porsche Taycan
    11
    Xpeng P7+
    11
  • Opladning ↓ minXpeng P7+ −6 min
    Porsche Taycan
    18
    Xpeng P7+
    12
  • Vægt ↓ kgXpeng P7+ −70 kg
    Porsche Taycan
    2170
    Xpeng P7+
    2100
  • Bagagerum lXpeng P7+ +166 l
    Porsche Taycan
    407
    Xpeng P7+
    573

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Porsche Taycan vs Xpeng P7+

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Porsche Taycan vs Xpeng P7+
Nøgleværdier Porsche Taycan
Performance Battery Plus · årgang 2027
Xpeng P7+
Long Range RWD
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde700 km530 kmPorsche +170 km
Batteri97 kWh74,9 kWhPorsche +22,1 kWh
Forbrug ↓16,4 kWh/100 km16,4 kWh/100 kmIngen forskel
Opladning
DC-opladning320 kW446 kWXpeng +126 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓18 min12 minXpeng −6 min
Rækkevidde pr. minut opladning27,2 km/min30,9 km/minXpeng +3,7 km/min
Spænding800 V800 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt435 hk313 hkPorsche +122 hk
0–100 km/t ↓4,8 s6,2 sPorsche −1,4 s
Topfart230 km/h200 km/hPorsche +30 km/h
TrækRWDRWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2170 kg2100 kgXpeng −70 kg
Bagagerum407 l573 lXpeng +166 l
V2L (ekstern strøm)NejJakun Xpeng
Længde4963 mm5071 mmXpeng +108 mm
Bredde1966 mm1937 mmPorsche +29 mm
Højde1379 mm1512 mmXpeng +133 mm
Akseafstand2900 mm3000 mmXpeng +100 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Porsche Taycan

Omkostning pr. 100 km4,92
Pr. måned61
Pr. år738

Xpeng P7+

Omkostning pr. 100 km4,92
Pr. måned61
Pr. år738

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Porsche Taycan

Xpeng P7+

Andre sammenligninger i denne klasse: Sedan, segment E

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Porsche Taycan eller Xpeng P7+?

Porsche Taycan kører længere: 700 km WLTP mod 530 km for Xpeng P7+. Det er en forskel på 170 km.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Xpeng P7+ — dens batteri på 74,9 kWh fungerer som strømkilde. Porsche Taycan med 97 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — Porsche Taycan eller Xpeng P7+?

Porsche Taycan er stærkere: 435 hk mod 313 hk for Xpeng P7+. Forskellen er 122 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

Xpeng P7+ rummer mere: 573 l mod 407 l i Porsche Taycan. Forskellen er 166 l.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.