Elaris BEO vs Xpeng G6

Xpeng G6 fører 5 til 1

Største forskelle: Effekt — Elaris BEO 204 hk, Xpeng G6 296 hk · Topfart — Elaris BEO 150 km/h, Xpeng G6 202 km/h · Bagagerum — Elaris BEO 467 l, Xpeng G6 571 l.

Elaris BEO

Elaris BEO er en SUV i D-segmentet, i årgang 2026 i to varianter med 204 hk: WLTP-rækkevidde fra 456 til 489 km.

Xpeng G6

Xpeng G6 er en crossover i segmentet D, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter samt hurtig DC-opladning op til 451 kW.

Profil mod markedet: Elaris BEO vs Xpeng G6

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Elaris BEO eller Xpeng G6 — hvem vinder hvor

Xpeng G6 fører 5 til 1

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmXpeng G6 +36 km
    Elaris BEO
    489
    Xpeng G6
    525
  • Batteri kWhElaris BEO +6 kWh
    Elaris BEO
    86
    Xpeng G6
    80
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmXpeng G6 −0,1 kWh/100 km
    Elaris BEO
    17,6
    Xpeng G6
    17,5
  • Effekt hkXpeng G6 +92 hk
    Elaris BEO
    204
    Xpeng G6
    296
  • 0–100 km/t ↓ sMangler data
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    6,7
  • Topfart km/hXpeng G6 +52 km/h
    Elaris BEO
    150
    Xpeng G6
    202
  • DC-opladning kWMangler data
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    451
  • AC-opladning kWMangler data
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    11
  • Vægt ↓ kgMangler data
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    2115
  • Bagagerum lXpeng G6 +104 l
    Elaris BEO
    467
    Xpeng G6
    571

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Elaris BEO vs Xpeng G6

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Elaris BEO vs Xpeng G6
Nøgleværdier Elaris BEO
Innovationspaket
Xpeng G6
Long Range RWD
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde489 km525 kmXpeng +36 km
Batteri86 kWh80 kWhElaris +6 kWh
Forbrug ↓17,6 kWh/100 km17,5 kWh/100 kmXpeng −0,1 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning—451 kW—
AC-opladning—11 kW—
Opladning ⚠45 min 20–80%12 min 10–80%33 min
Rækkevidde pr. minut opladning6,5 km/min30,6 km/minXpeng +24,1 km/min
Spænding—800 V—
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk296 hkXpeng +92 hk
0–100 km/t ↓—6,7 s—
Topfart150 km/h202 km/hXpeng +52 km/h
TrækFWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓—2115 kg—
Bagagerum467 l571 lXpeng +104 l
V2L (ekstern strøm)NejJakun Xpeng
Længde—4758 mm—
Bredde—1920 mm—
Højde—1650 mm—
Akseafstand—2890 mm—

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Elaris BEO

Omkostning pr. 100 km5,28
Pr. måned66
Pr. år792

Xpeng G6

Omkostning pr. 100 km5,25
Pr. måned66
Pr. år788

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Elaris BEO

Xpeng G6

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Elaris BEO eller Xpeng G6?

Xpeng G6 kører længere: 525 km WLTP mod 489 km for Elaris BEO. Det er en forskel på 36 km.

Hvorfor har Elaris BEO et større batteri, men kortere rækkevidde end Xpeng G6?

Elaris BEO har 86 kWh og kører 489 km, mens Xpeng G6 med sit batteri på 80 kWh kører 525 km. Energiforbruget afgør det: 17,6 mod 17,5 kWh/100 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på Elaris BEO og Xpeng G6 sig?

Elaris BEO har FWD og 204 hk. Xpeng G6 har RWD og 296 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Xpeng G6 — dens batteri på 80 kWh fungerer som strømkilde. Elaris BEO med 86 kWh tilbyder ikke dette.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.