Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

Zeekr X conduce 6 la 3

Cele mai mari diferențe: Putere — Renault 4 E-Tech 150 CP, Zeekr X 496 CP · 0–100 km/h — Renault 4 E-Tech 8,2 s, Zeekr X 3,7 s · Încărcare DC — Renault 4 E-Tech 100 kW, Zeekr X 150 kW.

Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech este un SUV electric din segmentul B, care oferă două variante de propulsie, cu capacități diferite ale bateriei și putere diferită.

Zeekr X

Zeekr X este un SUV din segmentul B în trei variante: autonomie WLTP de la 330 la 415 km, putere de la 272 la 496 CP.

Profil față de piață: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Renault 4 E-Tech sau Zeekr X — cine câștigă unde

Zeekr X conduce 6 la 3

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmZeekr X +6 km
    Renault 4 E-Tech
    409
    Zeekr X
    415
  • Baterie kWhZeekr X +17 kWh
    Renault 4 E-Tech
    52
    Zeekr X
    69
  • Consum ↓ kWh/100 kmRenault 4 E-Tech −1,7 kWh/100 km
    Renault 4 E-Tech
    15,1
    Zeekr X
    16,8
  • Putere CPZeekr X +346 CP
    Renault 4 E-Tech
    150
    Zeekr X
    496
  • 0–100 km/h ↓ sZeekr X −4,5 s
    Renault 4 E-Tech
    8,2
    Zeekr X
    3,7
  • Viteză maximă km/hZeekr X +40 km/h
    Renault 4 E-Tech
    150
    Zeekr X
    190
  • Încărcare DC kWZeekr X +50 kW
    Renault 4 E-Tech
    100
    Zeekr X
    150
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Renault 4 E-Tech
    11
    Zeekr X
    11
  • Greutate ↓ kgRenault 4 E-Tech −431 kg
    Renault 4 E-Tech
    1529
    Zeekr X
    1960
  • Portbagaj lRenault 4 E-Tech +16 l
    Renault 4 E-Tech
    420
    Zeekr X
    404

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X
Parametri-cheie Renault 4 E-Tech
Comfort Range 150
Zeekr X
Privilege AWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP409 km415 kmZeekr +6 km
Baterie52 kWh69 kWhZeekr +17 kWh
Consum ↓15,1 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmRenault −1,7 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW150 kWZeekr +50 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠30 min 15–80%30 min 10–80%Fără diferență
Autonomie pe minut de încărcare8,9 km/min9,7 km/minZeekr +0,8 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere150 CP496 CPZeekr +346 CP
0–100 km/h ↓8,2 s3,7 sZeekr −4,5 s
Viteză maximă150 km/h190 km/hZeekr +40 km/h
TracțiuneFWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓1529 kg1960 kgRenault −431 kg
Portbagaj420 l404 lRenault +16 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4140 mm4432 mmZeekr +292 mm
Lățime1810 mm1836 mmZeekr +26 mm
Înălțime1570 mm1566 mmRenault +4 mm
Ampatament2620 mm2750 mmZeekr +130 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Renault 4 E-Tech

Cost la 100 km4,53
Lunar57
Anual679

Zeekr X

Cost la 100 km5,04
Lunar63
Anual756

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Renault 4 E-Tech

Zeekr X

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Cum diferă tracțiunea la Renault 4 E-Tech și Zeekr X?

Renault 4 E-Tech are FWD și 150 CP. Zeekr X are AWD și 496 CP.

Care este mai puternic — Renault 4 E-Tech sau Zeekr X?

Zeekr X este mai puternic: 496 CP față de cei 150 CP ai modelului Renault 4 E-Tech. Diferența este de 346 CP.

Care se încarcă mai repede?

Renault 4 E-Tech acceptă până la 100 kW DC, Zeekr X până la 150 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Renault 4 E-Tech consumă mai puțină electricitate: 15,1 kWh/100 km față de 16,8 kWh/100 km în Zeekr X. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 255 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.