Mini Cooper Electric vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Mini Cooper Electric 210 l, Renault 5 E-Tech 326 l · Putere — Mini Cooper Electric 218 CP, Renault 5 E-Tech 150 CP · 0–100 km/h — Mini Cooper Electric 6,7 s, Renault 5 E-Tech 7,9 s.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric este un model de tip hatchback urban, din segmentul B, care oferă trei variante de motorizare, cu diferite puteri și autonomii.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech este un hatchback electric din segmentul B, cu tracțiune față (FWD): are o putere de 95–150 cai putere, o autonomie de până la 430 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 100 kW.
Profil față de piață: Mini Cooper Electric vs Renault 5 E-Tech
Mini Cooper ElectricSE
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Mini Cooper Electric sau Renault 5 E-Tech — cine câștigă unde
Renault 5 E-Tech conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmRenault 5 E-Tech +30 km
- Baterie kWhRenault 5 E-Tech +2,8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,5 kWh/100 km
- Putere CPMini Cooper Electric +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sMini Cooper Electric −1,2 s
- Viteză maximă km/hMini Cooper Electric +20 km/h
- Încărcare DC kWRenault 5 E-Tech +5 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault 5 E-Tech −156 kg
- Portbagaj lRenault 5 E-Tech +116 l
Date tehnice: Mini Cooper Electric vs Renault 5 E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Mini Cooper ElectricSE | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 400 km | 430 km | Renault +30 km |
| Baterie | 49,2 kWh | 52 kWh | Renault +2,8 kWh |
| Consum ↓ | 14,7 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 95 kW | 100 kW | Renault +5 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 30 min 10–80% | 30 min 15–80% | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 9,3 km/min | 9,3 km/min | Fără diferență |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 150 CP | Mini +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,7 s | 7,9 s | Mini −1,2 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 150 km/h | Mini +20 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1605 kg | 1449 kg | Renault −156 kg |
| Portbagaj | 210 l | 326 l | Renault +116 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Renault |
| Lungime | 3858 mm | 3922 mm | Renault +64 mm |
| Lățime | 1756 mm | 1774 mm | Renault +18 mm |
| Înălțime | 1460 mm | 1498 mm | Renault +38 mm |
| Ampatament | 2526 mm | 2540 mm | Renault +14 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Mini Cooper Electric
Renault 5 E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Mini Cooper Electric
Renault 5 E-Tech
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
GWM Ora 03
Mini Cooper Electricvs
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. Polo
Renault 5 E-Techvs
Opel Corsa Electric
Renault 5 E-Techvs
Renault 5 E-Techvs
GWM Ora 03
Renault 5 E-Techvs
Volkswagen ID. PoloÎntrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Mini Cooper Electric sau Renault 5 E-Tech?
Renault 5 E-Tech merge mai departe: 430 km WLTP față de cei 400 km ai modelului Mini Cooper Electric. Aceasta este o diferență de 30 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Renault 5 E-Tech — bateria sa de 52 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Mini Cooper Electric, cu 49,2 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Mini Cooper Electric sau Renault 5 E-Tech?
Mini Cooper Electric este mai puternic: 218 CP față de cei 150 CP ai modelului Renault 5 E-Tech. Diferența este de 68 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Renault 5 E-Tech are capacitate mai mare: 326 l față de 210 l în Mini Cooper Electric. Diferența este de 116 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.