Mercedes G 580 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L conduce 7 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Mercedes G 580 210 kW, Xpeng G9L 540 kW · Încărcare 10–80% — Mercedes G 580 29 min, Xpeng G9L 12 min · Portbagaj — Mercedes G 580 555 l, Xpeng G9L 935 l.
Mercedes G 580
SUV electric din clasa E care combină capacitatea mare a bateriei cu încărcarea rapidă în curent continuu (DC) și tracțiunea integrală.
Xpeng G9L
Xpeng G9L este un SUV cu șapte locuri din segmentul E: baterie de 110 kWh, autonomie WLTP de până la 591 km și încărcare DC de 540 kW.
Profil față de piață: Mercedes G 580 vs Xpeng G9L
Mercedes G 580EQ
Xpeng G9LRWD Long Range
Mercedes G 580 sau Xpeng G9L — cine câștigă unde
Xpeng G9L conduce 7 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmXpeng G9L +112 km
- Baterie kWhMercedes G 580 +7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmXpeng G9L −6,8 kWh/100 km
- Putere CPMercedes G 580 +220 CP
- 0–100 km/h ↓ sMercedes G 580 −2,3 s
- Viteză maximă km/hXpeng G9L +20 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G9L +330 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minXpeng G9L −17 min
- Greutate ↓ kgXpeng G9L −310 kg
- Portbagaj lXpeng G9L +380 l
Date tehnice: Mercedes G 580 vs Xpeng G9L
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Mercedes G 580EQ | Xpeng G9LRWD Long Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 479 km | 591 km | Xpeng +112 km |
| Baterie | 117 kWh | 110 kWh | Mercedes +7 kWh |
| Consum ↓ | 27,9 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Xpeng −6,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 210 kW | 540 kW | Xpeng +330 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 12 min | Xpeng −17 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 11,6 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +22,9 km/min |
| Tensiune | 400 V | 800 V | Xpeng +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 587 CP | 367 CP | Mercedes +220 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 7 s | Mercedes −2,3 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 200 km/h | Xpeng +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 3010 kg | 2700 kg | Xpeng −310 kg |
| Portbagaj | 555 l | 935 l | Xpeng +380 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Xpeng |
| Lungime | 4624 mm | 5120 mm | Xpeng +496 mm |
| Lățime | 1931 mm | 1999 mm | Xpeng +68 mm |
| Înălțime | 1986 mm | 1788 mm | Mercedes +198 mm |
| Ampatament | 2890 mm | 3100 mm | Xpeng +210 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Mercedes G 580
Xpeng G9L
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Mercedes G 580
Xpeng G9L
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Mercedes G 580 sau Xpeng G9L?
Xpeng G9L merge mai departe: 591 km WLTP față de cei 479 km ai modelului Mercedes G 580. Aceasta este o diferență de 112 km.
De ce Mercedes G 580 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Xpeng G9L?
Mercedes G 580 are 117 kWh și parcurge 479 km, în timp ce Xpeng G9L, cu bateria de 110 kWh, parcurge 591 km. Consumul de energie decide: 27,9 față de 21,1 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Mercedes G 580 și Xpeng G9L?
Mercedes G 580 are AWD și 587 CP. Xpeng G9L are RWD și 367 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Xpeng G9L — bateria sa de 110 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Mercedes G 580, cu 117 kWh, nu oferă această opțiune.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


