Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Lancia Gamma conduce 9 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — Lancia Gamma 245 CP, Opel Frontera Electric 113 CP · 0–100 km/h — Lancia Gamma 7,8 s, Opel Frontera Electric 14,2 s · Autonomie WLTP — Lancia Gamma 741 km, Opel Frontera Electric 408 km.
Lancia Gamma
Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.
Opel Frontera Electric
Opel Frontera Electric este un SUV din segmentul C, care oferă două variante de baterie, cu o autonomie cuprinsă între 305 km și 408 km în ciclul WLTP.
Profil față de piață: Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Lancia GammaLong Range
Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh)
Lancia Gamma sau Opel Frontera Electric — cine câștigă unde
Lancia Gamma conduce 9 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmLancia Gamma +333 km
- Baterie kWhLancia Gamma +43,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,5 kWh/100 km
- Putere CPLancia Gamma +132 CP
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −6,4 s
- Viteză maximă km/hLancia Gamma +47 km/h
- Încărcare DC kWLancia Gamma +60 kW
- Încărcare AC kWOpel Frontera Electric +4 kW
- Încărcare ↓ minLancia Gamma −1 min
- Greutate ↓ kgOpel Frontera Electric −600 kg
- Portbagaj lLancia Gamma +100 l
Date tehnice: Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Lancia GammaLong Range | Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh) | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 741 km | 408 km | Lancia +333 km |
| Baterie | 97,2 kWh | 54 kWh | Lancia +43,2 kWh |
| Consum ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Lancia −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 160 kW | 100 kW | Lancia +60 kW |
| Încărcare AC | 7 kW | 11 kW | Opel +4 kW |
| Încărcare 20–80% ↓ | 27 min | 28 min | Lancia −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 16,5 km/min | 8,7 km/min | Lancia +7,8 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 245 CP | 113 CP | Lancia +132 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 14,2 s | Lancia −6,4 s |
| Viteză maximă | 190 km/h | 143 km/h | Lancia +47 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2135 kg | 1535 kg | Opel −600 kg |
| Portbagaj | 560 l | 460 l | Lancia +100 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Lancia |
| Lungime | 4672 mm | 4385 mm | Lancia +287 mm |
| Lățime | 1898 mm | 1849 mm | Lancia +49 mm |
| Înălțime | 1664 mm | 1635 mm | Lancia +29 mm |
| Ampatament | 2791 mm | 2670 mm | Lancia +121 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Lancia Gamma
Opel Frontera Electric
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Lancia Gamma
Opel Frontera Electric
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Lancia Gamma sau Opel Frontera Electric?
Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 408 km ai modelului Opel Frontera Electric. Aceasta este o diferență de 333 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Lancia Gamma — bateria sa de 97,2 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Opel Frontera Electric, cu 54 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Lancia Gamma sau Opel Frontera Electric?
Lancia Gamma este mai puternic: 245 CP față de cei 113 CP ai modelului Opel Frontera Electric. Diferența este de 132 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Lancia Gamma are capacitate mai mare: 560 l față de 460 l în Opel Frontera Electric. Diferența este de 100 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




