Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Maxus MIFA 7 conduce 5 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Hyundai Staria Electric 831 l, Maxus MIFA 7 280 l · Încărcare DC — Hyundai Staria Electric 256 kW, Maxus MIFA 7 120 kW · Consum — Hyundai Staria Electric 21,8 kWh/100 km, Maxus MIFA 7 18,8 kWh/100 km.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric este un monovolum electric din clasa D, care oferă o autonomie de 430 km și are posibilitatea de încărcare rapidă DC cu o putere de 256 kW.
Maxus MIFA 7
Un monovolum electric din segmentul D, care oferă două variante de capacitate a bateriei, având aceeași putere pentru unitatea de propulsie.
Profil față de piață: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Hyundai Staria Electric84 kWh
Maxus MIFA 790 kWh
Hyundai Staria Electric sau Maxus MIFA 7 — cine câștigă unde
Maxus MIFA 7 conduce 5 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmMaxus MIFA 7 +50 km
- Baterie kWhMaxus MIFA 7 +6 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmMaxus MIFA 7 −3 kWh/100 km
- Putere CPMaxus MIFA 7 +27 CP
- 0–100 km/h ↓ sFără date
- Viteză maximă km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- Încărcare DC kWHyundai Staria Electric +136 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgMaxus MIFA 7 −286 kg
- Portbagaj lHyundai Staria Electric +551 l
Date tehnice: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Hyundai Staria Electric84 kWh | Maxus MIFA 790 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 430 km | 480 km | Maxus +50 km |
| Baterie | 84 kWh | 90 kWh | Maxus +6 kWh |
| Consum ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,8 kWh/100 km | Maxus −3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 256 kW | 120 kW | Hyundai +136 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 20 min 10–80% | 40 min 5–80% | 20 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,1 km/min | 9 km/min | Hyundai +6,1 km/min |
| Tensiune | 800 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 245 CP | Maxus +27 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 9,5 s | — | — |
| Viteză maximă | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2525 kg | 2239 kg | Maxus −286 kg |
| Portbagaj | 831 l | 280 l | Hyundai +551 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 5253 mm | 4907 mm | Hyundai +346 mm |
| Lățime | 1997 mm | 1885 mm | Hyundai +112 mm |
| Înălțime | 1990 mm | 1756 mm | Hyundai +234 mm |
| Ampatament | 3273 mm | 2975 mm | Hyundai +298 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Alte comparații în această clasă: Monovolum, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Hyundai Staria Electric sau Maxus MIFA 7?
Maxus MIFA 7 merge mai departe: 480 km WLTP față de cei 430 km ai modelului Hyundai Staria Electric. Aceasta este o diferență de 50 km.
Care are portbagajul mai mare?
Hyundai Staria Electric are capacitate mai mare: 831 l față de 280 l în Maxus MIFA 7. Diferența este de 551 l.
Care se încarcă mai repede?
Hyundai Staria Electric acceptă până la 256 kW DC, Maxus MIFA 7 până la 120 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Maxus MIFA 7 consumă mai puțină electricitate: 18,8 kWh/100 km față de 21,8 kWh/100 km în Hyundai Staria Electric. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 450 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


